Ludzie stamtąd mają NAJZDROWSZE SERCA – Jak ONI to robią?

Naukowcy znaleźli ludzi z najzdrowszymi sercami i jest to ludność Tsimane zamieszkująca lasy w Boliwii. Ci ludzie niemal wcale nie mają zatkanych tętnic. W wieku 45 lat prawie żaden Tsimane nie miał wieńcówki, podczas gdy miało ją niemal 25% Amerykanów. Do czasu, gdy osiągną 75 rok życia, dwie trzecie Tsimane jest wolne od chorób serca w porównaniu z przeważającą większością Amerykanów – 80% z nich ma zatkane tętnice. Jak Tsimane to robią?

 

Po pierwsze dieta.

– 17% to mięso – dziki, tapiry i kapibara (największy z gryzoni na świecie)
– 7% to słodkowodne ryby, w tym piranie i sumy
– pozostałe produkty to uprawiane w rodzinnych gospodarstwach: ryż, kukurydza, maniok  i plantany, a uzupełnienie diety stanowią owoce i orzechy

 

Tym samym:

– 72% kalorii pochodzi z węglowodanów, w porównaniu z 52% w Stanach Zjednoczonych
– 14% z tłuszczu w porównaniu z 34% w Stanach Zjednoczonych,  przy czym Tsimane zużywa znacznie mniej tłuszczów nasyconych
– zarówno Amerykanie, jak i Tsimane spożywają  14% kalorii z białka, ale u Tsimane pochodzi ono z chudego mięsa

 

Druga kwestia to aktywność fizyczna. Naukowcy przyznają, że reszta świata nie może powrócić do łowieckiego stylu życia i tak naturalnych upraw, ale Tsimane mogą dla nas stanowić lekcję.

Jak mówi dr Gregory Thomas, jeden z badaczy z ośrodka medycznego w Long Beach Memorial w Kalifornii „Osiągają niezwykłą dawkę ćwiczeń„. U mężczyzn jest to średnio 17 000 kroków dziennie, a u kobiet 16 000. To duża liczba, bo współcześni ludzie z ledwością walczą, by dojść do 10 000.

 

Podsumowując prof. Naveed Sattar z Uniwersytetu w Glasgow stwierdził:

„Po prostu, zachowanie zdrowej diety z minimalną ilością tłuszczu nasyconego, a pełną nieprzetworzonych produktów, nie palenie i aktywne życie, jest związane z najniższym ryzykiem chorób naczyń krwionośnych.”

 

na podst. bbc.com, fot. wikipediaKomentarze