Ma ponad 2,3 tysiąca lat i jest „jedyna w Europie”. Archeolodzy znaleźli wyjątkowy przedmiot

Archeolodzy z University of Leicester Archaeological Services w środkowej Anglii wykopali nieopodal tego miasta coś zupełnie niespodziewanego. Tarcza, którą znaleźli, to jedyny taki artefakt zachowany w całej Europie. Ma ponad 2 tysiące lat.

Najciekawsza jest sama budowa i materiały, z których wykonano tarczę. Za główny budulec posłużyła… Kora! Prawdopodobnie z olchy, wierzby, lub topoli. Następnie całą konstrukcję wzmocniono drewnem z jabłoni, gruszy, lub głogu. Dodatkowo tarcza była pomalowana.

 

ZOBACZ TEŻ: Miał 3 promile i chciał ruszyć autostradą pod prąd. Policjanci zdębieli, gdy usłyszeli dlaczego!

 

To pierwsze takie znalezisko, które dowodzi, że do budowy tarcz używano kory. Do tej pory znajdywano tylko naczynia z tego surowca. Dodatkowo, dalsze analizy broni wykazały, że została poważnie uszkodzona przez grot włóczni, lub inną ostrą broń. Ale, być może, uratowała życie noszącego ją wojownika?

 

Uczeni z Leicester są tym szczęśliwsi ze znaleziska, że to najpewniej jedyny taki artefakt w całej Europie, który przy tym daje ogromną wiedzę nt. technologii wojennej stosowanej przez ludy żyjące w starożytności na terenie dzisiejszej Anglii.

 

wp.tv / foto: ULAS/screenshot

Komentarze