Maciej Orłoś do kolegów z TVP: „Nie udawajcie, że nie widzicie kłamstw!”

Maciej Orłoś pisze list do TVP Teleexpress

Maciej Orłoś przez wiele lat był związany z Telewizją Polską jako twarz „Teleexpressu”. Jednak nadejście tzw. „dobrej zmiany” było dla Orłosia końcem pracy w telewizji publicznej.

 

Od czasu kiedy stery objął Jacek Kurski wielu uważa, że TVP zmieniła się w tubę propagandową Prawa i Sprawiedliwości. Że w materiałach partia Jarosława Kaczyńskiego jest ciepło przedstawiana, a opozycja wyśmiewana. Tym bardziej, że znaczna część opinii publicznej jest wstrząśnięta faktem, że prawdopodobnie 2 miliardy złotych pójdzie na TVP tytułem rekompensaty.

 

Maciej Orłoś w swoim ostatnim wpisie w mediach społecznościowych odniósł się do wpisu Borysa Szyca. Aktor w materiale „Wiadomości” (TVP 1) został w nim przedstawiony jako osoba bez kultury i lubiąca alkohol. Szyc tak wówczas pisał:

 

Koleżanki i koledzy grający w TVP! Chyba już nie da rady dalej udawać, że gracie i reżyserujecie nie w tym samym miejscu, w którym lecą „Wiadomości”… Jeśli podejmujecie taką decyzję, rozumiem. Ale niech dzieje się to świadomie. Nie udawajcie, że nie widzicie tych kłamstw i manipulacji. Dajecie swoją twarz tym ludziom.

 

Orłoś w nawiązaniu do tych słów napisał:

Pomyślałem, że te słowa można, a nawet należy skierować do dziennikarzy pracujących w TVP. A więc, brzmiałoby to tak: „Koleżanki i koledzy prowadzący i redagujący programy w TVP! Chyba już nie da rady dalej udawać, że pracujecie nie w tym samym miejscu, w którym lecą „Wiadomości”… Jeśli podejmujecie taką decyzję, rozumiem. Ale niech dzieje się to świadomie. Nie udawajcie, że nie widzicie tych kłamstw i manipulacji. Dajecie swoją twarz tym ludziom.” Można by dodać coś jeszcze o firmowaniu propagandy, o etyce dziennikarskiej, o legitymizacji tego złego stylu, uczciwości wobec widzów, szacunku do samego/samej siebie. Można by długo pisać na ten temat, ale jestem przekonany, że każdy prawdziwy dziennikarz wie o co chodzi.

 

ZOBACZ: Michał Wiśniewski przekazał smutną wiadomość! Słuchacze są załamani…

 

Jak dodawał dawny prowadzący „Teleexpressu”


Nie jest mi łatwo pisać te słowa, gdyż w TVP pracuje wielu moich znajomych. Wiem, że wielu z nich zaciska zęby mając pełną świadomość niewyobrażalnej paranoi, która zawładnęła informacją i publicystyką w TVP. Wiem – to wszystko jest bardzo trudne. Ale w pewnym momencie dochodzi się do ściany i trzeba powiedzieć „dość”.

 

Źródło: FacebookKomentarze