Makabryczne znaleziska w kanalizacji. To przyprawia o zawrót głowy!

Wielu ludzi traktuje kanalizację jako drugi śmietnik. To, co naszym zdaniem nie bardzo nadaje się do wyrzucenia do kosza, często ląduje w klozecie. Takie nawyki to prawdziwe utrapienie dla służb kanalizacyjnych i firm, które zajmują się utrzymaniem tej instalacji w dobrym stanie. Gdy opowiadają, co można znaleźć w rurach kanalizacyjnych, włos jeży się na głowie!

Dziennikarze „Faktu” spotkali się z pracownikami Dąbrowskich Wodociągów, którzy opowiedzieli o tym, jakie „fanty” znajdują w rurach kanalizacji, którą się zajmują. Ich opowieści są tyleż straszne, co śmieszne, ale nam, zwykłym ludziom, zazwyczaj umyka fakt, że każde tego typu znalezisko, to dodatkowe koszty utrzymania sieci, a czasem też zagrożenie dla środowiska. Co można znaleźć w kanalizacji?

 

Pracownicy Dąbrowskich Wodociągów ze studzienek kanalizacyjnych codziennie wyciągają szmaty, rajstopy, materiały higieniczne, resztki jedzenia, a nawet mopy. Nie muszę nikogo przekonywać, że takie przedmioty nie powinny znaleźć się w kanałach

– opowiada  Andrzej Malinowski, prezes Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego i Dąbrowskich Wodociągów.

 

ZOBACZ TEŻ: Nowa choroba płuc zagrożeniem dla młodzieży. Wszystko przez e-papierosy

 

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Pracownicy firmy wspominają, że wyłowili już też m.in. garnitur, szczeniaka, 200 metrów światłowodu, ale też głowę barana i 100 wypatroszonych pstrągów. Włosy, podpaski, czy resztki kurczaków przy tej wyliczance to pikuś, który jest zjawiskiem nagminnym.

 

 Nasze służby tylko w samym styczniu i lutym interweniowały prawie 400 razy, czyli codziennie wyjeżdżają i usuwają niedrożności w kanalizacji. Wydaje się, że nie ma takiego przedmiotu, którego ludzie nie próbowaliby się pozbyć poprzez kanalizację

– powiedział „Faktowi” Józef Natonek, prezes Wodociągów Jaworzno.

 

Pracownicy wodociągów przypominają i tłumaczą, że wszystko to, co zostaje wyłowione w kanalizacji musi zostać zutylizowane, a urządzenia sieci często wymagają naprawy. Koszty takiej nieodpowiedzialnej działalności ponosimy więc wszyscy. 22 marca będzie miał miejsce Międzynarodowy Dzień Wody, podczas którego przedstawiciele wodociągów zaprezentują wspólny program działania.

 

ZOBACZ TEŻ: Wraca sprawa Iwony WIECZOREK. Kilkudziesięciu policjantów rozpoczyna poszukiwania. Czy będzie przełom? 

 

 

fakt.pl/ foto: materiały prasowe

Komentarze