Mało kto o tym wie! Jeśli wpiszesz TO do PIT zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych!

To wspaniała wiadomość dla podatników. Dzięki wpisaniu tego do PIT-11 można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Podatnicy, którzy w ostatnim roku podatkowym oddawali honorowo krew mają prawo do skorzystania ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenia dokonuje się od dochodu. A wysokość ulgi jest zależna od ilości oddanej przez podatnika krwi.

 

ZOBACZ TAKŻE: Są wyniki! TAK działa 500 plus. To już koniec programu?

 

Z ulgi może również skorzystać podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych poprzez pomniejszenie swojego przychodu o wartość oddanej honorowo krwi. Warto zaznaczyć, że wraz z pomniejszeniem dochodu jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania. Niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym.

 

Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi bądź osocza przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci ustanowionego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi, który wynosi 130 zł za litr. Warto także pamiętać, że ulga dla krwiodawców jest odliczeniem w ramach przekazywanej darowizny. Dlatego odliczenie podatkowe z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty w wysokości 6% dochodów.

 

Przypomnijmy także, że jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Mężczyźni mogą oddawać krew co 8 tygodni, nie częściej, zaś kobiety co 12 tygodni. W konsekwencji mężczyzna rocznie może oddać 6 razy krew, a kobieta 4. Wówczas mężczyźni po oddaniu krwi będą mogli odliczyć od dochodu 351 zł, a kobiety 234zł . W przypadku osocza, gdzie w trakcie roku można go oddać nawet 15 litrów, odliczenie może nawet wynieść 2550 zł.

 

fot. pixabayKomentarze