Masz bliskich w Wielkiej Brytanii? Rząd podał dla nich WAŻNĄ informację!

Masz bliskich w Wielkiej Brytanii? Rząd podał właśnie ważną dla nich informację!

Unia Europejska i Wielka Brytania mają porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących ich przyszłe relacje. W jego skład wchodzi m.in. umowa o handlu i współpracy.

– Umowa ta jest podstawą relacji UE-Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r., obejmując m.in. kwestie dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Protokół dotyczący Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego) – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Umowa obowiązuje tymczasowo do zakończenia procedury ratyfikacji w roku 2021. 26 lutego zapadła jednak ważna decyzja! Jaka?

Zobacz także: Ale SKANDAL! W sklepach PEPCO sprzedawano BARDZO GROŹNY produkt!

– Chodzi o decyzję Rady Partnerstwa, wspólnego z UK organu zarządzania Umową o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony(Decyzja 1/2021), o przedłużeniu tymczasowego stosowania tej Umowy do dn. 30 kwietnia br. – poinformowano.

Fot. Pixabay

Co to naprawdę oznacza? Postanowienia protokołu obejmą osoby, które podlegają lub podlegały ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego minimum jednego państwa UE. Dotyczy to też bezpaństwowców i uchodźców, osób, które pozostały przy życiu po tych osobach, a które pojawiły się w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku.

Dzięki przedłużeniu terminu będzie można dopełnić procedury, które są konieczne do ostatecznego zawarcia umowy. Trzeba jeszcze uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego i przetłumaczyć umowę na wszystkie języki UE.

Tymczasowe rozwiązanie zapobiegnie powstaniu luki prawnej między końcem okresu przejściowego w relacjach z Wielką Brytanią a zawarciem nowej umowy.

Zobacz także: Rząd podał WAŻNE informacje dla seniorów. Chodzi o ISTOTNĄ pomoc!

Fot. Pixabay

Źródło: MRiPSKomentarze