„Mięsożerne bakterie” w Morzu Bałtyckim!? Mogą być niebezpieczne dla człowieka!

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a większość z nas spędzi tegoroczne wakacje w Polsce. Najchętniej obieranym kierunkiem w upalne dni jest Morze Bałtyckie. Naukowcy z Niemiec badający Bałtyk zauważyli, że wraz ze wzrostem temperatury wody namnażają się w niej „mięsożerne bakterie”, które są niebezpieczne dla człowieka.

Winnym takiego stanu rzeczy zdaniem badaczy z niemieckiego  Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) i szybkiego namnażania się mięsożernych przecinkowców w Morzu Bałtyckim jest wzrost temperatury wody. Pozwala on na szybki rozwój tych bakterii, które stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla ludzi starszych, ze słabszą odpornością organizmu. To właśnie oni znajdują się w największej grupie ryzyka i mogą poważnie zachorować po zakażeniu się groźną bakterią. Na szczęście dochodzi do tego w skrajnych przypadkach, ponieważ zazwyczaj zakażenie przecinkowcami objawia się kiepskim samopoczuciem, nudnościami, wymiotami i biegunką.

 

 

ZOBACZ:Klient brutalnie pobił sprzedawcę w sklepie! Twierdzi, że ten nazwał go (…)!

 

 

Choć powodów do paniki nie ma, to jednak powinniśmy zwracać uwagę na osoby znajdujące się w grupie potencjalnego ryzyka. Nad Bałtykiem możemy spotkać dwa rodzaje przecinkowców określonych przez dziennikarzy niemieckiego „Deutsche Welle” „mięsożernymi bakteriami”. Są to Vibro vulnificus, który może wywołać śmiertelnie niebezpieczną chorobę jaką jest posocznica i Vibro cholerae, który jak sama nazwa wskazuje może wywołać cholerę. Naukowcy podkreślają, że do zakażenia organizmu dochodzi zazwyczaj kiedy pijemy morską wodę lub spożywamy surowe, bądź niedogotowane, czy wysmażone owoce morza lub ryby. Warto dodać, że nad całym Morzem Bałtyckim rokrocznie dochodzi do kilkudziesięciu przypadków zakażeń bakteriami przecinkowca i niemal wszystkie kończą się zatruciami pokarmowymi, które można pokonać antybiotykami. Badacze z Niemiec postanowili zwrócić jednak uwagę na podstawowy problem, czyli zwiększenie ich liczby spowodowanej wyższymi temperaturami. Czy mamy więc powody do obaw? Raczej nie, jednak warto przestrzegać podstawowych zasad i zadbać o siebie i swoich bliskich.

REKLAMA
REKLAMA

 

 

ZOBACZ TAKŻE:14-letnia Rosjanka chce wychować dziecko z 11-latkiem! „Wiek nie wpływa na nasz związek”!

 

 

źródła: fakt.pl, dw.com, foto: pixabay.comKomentarze