Milion pożyczki czy kredytu bez Twojej wiedzy?! Może do tego dojść gdy…

Zupełnie bez Twojej wiedzy ktoś może wziąć w Twoim imieniu pożyczkę lub kredyt na horrendalną kwotę. Potrzebne są do tego jedynie Twoje dane osobowe, które przestępcy z łatwością mogą zdobyć.

Dane osobowe to dla przestępców świetny łup. Dzięki wyciekom danych złodzieje mogą podejmować próby zaciągnięcia na Was kredytów lub pożyczek zupełnie bez Waszej wiedzy. Takich przypadków jest naprawdę wiele, a udaremnionych przestępców zostaje tylko kilka tysięcy. Rocznie firmy pożyczkowe i banki tracą przez to nawet 1,5-1,7 mld zł. W okresie od stycznia do września 2019 roku udało się udaremnić kredyty na wartość 230 mln zł. 28 stycznia przypada Dzień Ochrony Danych Osobowych. Dlaczego tak ważne jest o to by nie dopuścić do kradzieży naszej tożsamości?

 

ZOBACZ TAKŻE: GIS wycofuje TEN produkt! Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu…

 

W dzisiejszych czasach, w erze postępujących technologii z roku na rok wzrasta zagrożenie kradzieży danych osobowy. Cyberprzestępcy tylko czyhają na czyjąś nieuwagę. Czasem możemy nawet nie mieć wpływu na kradzież naszych danych.

 

„Praktycznie nie ma bezpiecznych baz, w których gromadzone są nasze dane. Szpitale, e-sklepy, operatorzy komórkowi, a ostatnio nawet uczelnie to miejsca, skąd w 2019 r. wyciekły dane osobowe Polaków” informuje „Gazeta Wyborcza”.

 

Utrata danych to dopiero początek czarnego scenariusza. Gdy po pewnym czasie ofiara dowiaduje się, że musi spłacić pożyczkę na horrendalną kwotę, której nie zaciągnęła, opłacać raty na drogi sprzęt, którego nie kupiła, lub zapłacić rachunek za telefon, którego nie posiada – wtedy zaczynają się schodki. Zjawisko wycieku i kradzieży danych będzie przybierało na sile z roku na rok. Dlatego ważne jest aby dbać o to by nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce.

 Komentarze