Miliony na poprawę jakości powietrza

Do katowickiej rady miasta trafił obywatelski projekt uchwały dotyczący poprawy jakości powietrza w mieście. Autorzy chcą między innymi, aby w ciągu 10 lat samorząd przeznaczył 30 mln złotych na wymianę systemów ogrzewania.
Jak informuje portal wnp.pl, inicjatorami uchwały są przedstawiciele fundacji Napraw Sobie Miasto oraz działającego w jej ramach Katowickiego Alarmu Smogowego. Pod projektem podpisało się ponad 900 mieszkańców Katowic. Społecznicy chcą, aby w budżecie miasta na lata 2017-27 na wymianę systemów ogrzewania przeznaczyć 30 milionów złotych. Ponadto chcą, by samorząd w tym samym okresie każdego roku przeznaczał 100 tysięcy złotych na organizację akcji społecznych związanych z programem ograniczenia niskiej emisji.

— Wraz z projektem uchwały złożyliśmy także list otwarty do prezydenta miasta w sprawie powołania forum na rzecz czystego powietrza. W jego skład wchodziliby m.in miejscy radni, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i mieszkańcy – powiedział Patryk Białas, jeden z organizatorów akcji.

Z punktu widzenia mieszkańców to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ w skład smogu wchodzą między innymi szkodliwe związki chemiczne i pyły, które są zagrożeniem dla zdrowia. Jednak ktoś będzie musiał za to zapłacić. Z drugiej strony lepiej wydawać pieniądze na likwidację realnie szkodliwej niskiej emisji niż na walkę z wyimaginowanym tzw. globalnym ociepleniem.

Natalia W.Komentarze