Ministerstwo Zdrowia ma plan walki z koronawirusem. Podano listę szpitali, które…

Rząd ma plan walki z epidemią koronawirusa. Czy okaże się skuteczny? Czy liczba zachorowań spadnie? Ujawniono listę szpitali, w których będzie można…

Wojewodowie i Ministerstwo Zdrowia zdecydowali już o wydaniu ponad 540. decyzji administracyjnych. Dotyczą one szpitali. Dzięki temu będą istnieć trzy poziomy zabezpieczenia.

– Strategia związana ze zwalczaniem epidemii COVID-19 obowiązuje od dnia jej ogłoszenia. Obecnie, mówiąc w przenośni, dostrajamy nasz system ochrony zdrowia, do kierunków działań wskazanych w strategii. Szczególnie istotne w tym kontekście jest przygotowanie do nowych zasad, w nowej jesiennej rzeczywistości, szpitali, na trzech poziomach ich funkcjonowania – powiedział minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Dotychczas pacjentami z koronawirusem zajmowały się głównie szpitale jednoimienne. Teraz lecznictwo szpitalne dla COVID-19 zostało podzielone na trzy poziomy.

– W sumie Ministerstwo Zdrowia wydało 89 decyzji administracyjnych dla szpitali, a wojewodowie – ponad 450. W przypadku szpitali działających jako spółki decyzję wydawało Ministerstwo Zdrowia, w przypadku pozostałych placówek – wojewodowie – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Fot. Pixabay

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znalazły się 374 szpitale. Kolejnych 69 decyzji wydano w związku z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, które zakwalifikowano do drugiego poziomu.

Na trzecim poziomie będzie 9 szpitali wielospecjalistycznych. Tam trafią pacjenci z koronawirusem, którzy potrzebują wysokospecjalistycznego leczenia. Będą w nich jednak także leczeni inni pacjenci, z pozostałymi chorobami.

Szpitale III poziomu:

  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
  • SPZOZ Puławy w Puławach
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie
  • Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu
  • SPZOZ MSWiA w Białymstoku
  • Megrez sp. z o.o. w Tychach
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu

Zobacz także: Chwile grozy w Gdańsku. Weszli do taksówki i zaczęli szaleńcze przedstawienie

Fot. PixabayKomentarze