Morawiecki ogłosił ważną decyzję. TE osoby dostaną wyższą emeryturę

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe rozwiązania, kierowane do bohaterów opozycji antykomunistycznej. Będą to wyższa minimalna emerytura i renta oraz pakiet dodatkowych zmian. Sprawdź, co się zmieni.

Dzięki specjalnemu świadczeniu osoby zaangażowane w walkę o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956-1989, których emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł, będą mogły liczyć na comiesięczne wyrównanie. Projekt przewiduje również niższe ceny biletów komunikacji miejskiej i PKP.

– Naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956 – 1989 o naszą wolność i niepodległość. Bez ich poświęcenia nie byłoby tej Polski, którą znamy i w której obecnie żyjemy. To nasi bohaterowie. Przygotowane przez nas świadczenie wyrównawcze to wyraz uznania dla wielkich postaci opozycji antykomunistycznej. Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Morawiecki

Jak tłumaczy Kancelaria Premiera, świadczenie będzie przysługiwało wszystkim osobom, które mają potwierdzony status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i których emerytura lub renta wynosi mniej niż 2400 zł. Obecnie jest kilkanaście tysięcy takich osób, z tego kilka tysięcy osób ma emeryturę poniżej 2400 zł.

Projekt przewiduje też ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP.

– Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej – informuje Kancelaria Premiera.

Zobacz także: Ministerstwo Środowiska podało dramatyczne informacje. Bez TEGO ludzie wymrą w 4 lata

Fot. Pixabay, premier.gov.plKomentarze