Morawiecki: Tysiące nowych miejsc pracy i 32 mld zł inwestycji

Potencjalne nowe polskie inwestycje na kwotę 22 mld zł oraz zagraniczne na kwotę 10 mld zł, które mają dać tysiące miejsc pracy, zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawiając stan prac nad inicjatywami prorozwojowymi.

— Zależy nam na zmianie jakości polityki gospodarczej i na zmianie podejścia do zadań związanych z polityką gospodarczą – mówił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wymieniając zasady, które wyznaczają jej kierunek. Po pierwsze, chodzi o „jakość PKB, a nie tylko o wysokość PKB”.

— Jeżeli wzrost jest oparty na generowanych wewnątrz kraju innowacjach, na wzroście produktywności i podnoszeniu jakości zasobów pracy, to wtedy jest to zdrowy wzrost. Jeżeli wzrost jest oparty na ściąganiu spekulacyjnego krótkoterminowego kapitału, który zaspakaja potrzeby konsumpcyjne, to nie jest to zdrowy wzrost – powiedział wicepremier Morawiecki.

Po drugie, chodzi o budowę oszczędności. Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 7-10 dni przedstawi „wszechstronny plan budowy oszczędności związanych z funduszami emerytalnymi”. Po trzecie, chodzi o usuwanie barier administracyjnych, co doprowadzi do lepszego wykorzystania zasobu kapitałowego, który dziś nie jest jego zdaniem wykorzystywany ze względu na „administracyjne utrudnienia”.

Kolejne plany, plany i niespełnione obietnice. Kiedy dojdzie do ich realizacji?

BRKomentarze