Może zastąpić czereśnie i wiśnie. Ten owoc to skarbnica witamin!

Jak zwykle w sezonie wiosennym ceny warzyw i owoców szybują w górę. Jeśli ostatnie przymrozki, susza i inne niesprzyjające zjawiska pogodowe będą się utrzymywać, to tegoroczne ceny plonów mogą być bardzo wysokie. Dlatego tym bardziej warto się zainteresować mniej znanymi owocami, które są równie cennymi źródłami witamin i innych składników odżywczych. Ten owoc jest szczególnie cenny. 

Kalina koralowa swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi kwiatów i owoców, które zebrane są w efektowne baldachogrona. Czerwony, dojrzały owoc kaliny jest krwistoczerwony, stąd nazwa staje się oczywista. Kalina dzięki pięknym, białym kwiatom jest krzewem często sadzonym w ogrodach, ale rośnie także dziko, szczególnie w wilgotnych okolicach strumieni i rzeczek.

 

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa ekologiczna na Dalekiej Północy. Doszło do potężnego wycieku

 

Kalina koralowa jest świetnym źródłem składników zielarskich, bardzo bogatych w witaminy i składniki odżywcze. Zależnie od pory roku możemy wykorzystywać różne części tego krzewu.

 

Wczesną wiosną powinniśmy się zainteresować korą kaliny. Na początku wiosny możemy też zerwać młode gałązki, które suszymy podobnie jak kwiaty. Te z kolei możemy zrywać i suszyć od maja do czerwca, z kolei owoce zbieramy w sierpniu i wrześniu, a nawet do października!

 

Nigdy na surowo!

 

Choć owoce kaliny są bardzo zdrowe, to posiadają też w swym składzie silnie toksyczne saponiny. Dlatego nigdy nie spożywamy ich na surowo. Owoce kaliny nadają się do spożycia po zamrożeniu, lub po obróbce termicznej. Zjedzenie surowych objawia się m.in. przez rozszerzone źrenice, wymioty, zawroty głowy, lub też zapalenie błon śluzowych jelit i żołądka. Na szczęście surowe owoce są gorzkawe, co utrudnia ich przypadkowe spożycie, np. dzieciom.

 

Jeśli owoce kaliny zamrozimy lub przygotujemy na gorąco, to saponina ulega rozkładowi, a goryczka znika. Z owoców tego krzewu możemy zrobić dżemy, konfitury, galaretki i wiele innych przetworów.

 

Kalina wyjątkowa dla kobiet

 

Przetwory z owoców kaliny, ale też kora i inne części krzewu są szczególnie korzystne dla kobiet. Mogą łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, ale także posiadają właściwości rozkurczowe. Mogą więc działać przy skurczach macicy i jelit.

 

Z kolei kumaryna, również zawarta w owocach kaliny pomaga radzić sobie ze stresem, napięciem nerwowym, bezsennością i przewlekłym stresem. Poza tym kalinę można wykorzystywać do wzmocnienia odporności i wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Owoce kaliny zawierają m.in.  witaminy C, P i beta-karoten.

 

Odwar z kwiatów kaliny pomaga przy biegunkach i innych dolegliwościach układu trawiennego, może też normalizować poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi.

Komentarze