Możemy się zarazić koronawirusem przez POT? Eksperci zaskoczeni!

Wiadomo, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową – dlatego powinniśmy unikać dotykania brudnymi rękami okolic oczu, nosa i ust. Ale co z potem? Czy koronawirus może się przenosić przez pot? Eksperci znają na to pytanie odpowiedź!

Koronawirus dotarł już do Polski ponad tydzień temu i obecnie liczba potwierdzonych zarażeń koronawirusem wynosi ponad 80. Polacy szukają każdego sposobu, aby uchronić się przed chorobą. Z półek sklepowych znikają produkty do dezynfekcji, a także artykuły spożywcze. Zaleca się, aby kto może, został w domu, a także aby dbać o higienę i myć dokładnie ręce.

 

CZYTAJ TAKŻE: Zarażona koronawirusem poszła na mszę! Skutki okazały się przerażające!

 

Czy można się zarazić koronawirusem przez pot? Wiadomo, że można się zarazić drogą kropelkową. Więc czy bezpiecznie jest korzystać z siłowni? Otóż eksperci wyjaśniają, że nie ma badań potwierdzających, że koronawirus przenosi się przez pot, ale siłownia mimo to nie wydaje się być dobrym pomysłem, gdy pełno tam spoconych, dyszących ludzi. Sprzęty do ćwiczeń mogą być siedliskiem wielu zarazków przenoszonych przez chorych.

 

– Nie ma badań, które mówią, że koronawirus rozprzestrzenia przez pot lub w inny sposób niż drogą kropelkową. To, w jaki sposób atakuje organizm, pozwala przypuszczać, że nie ma możliwości zarażenia się w inny sposób, choć najważniejsze w tej sprawie są rzetelne badania. A tych na razie brak. Jednak jeśli jesteśmy chorzy, koniecznie zostańmy w domu

 

– mówi Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

 

– Duże zgrupowanie ludzi, którzy wydalają z potem toksyny i dotykają dłońmi (często niewłaściwie umytymi) tych samych przedmiotów, nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli, ktoś ma infekcję górnych dróg oddechowych, należy trzymać się od niego w bezpiecznej odległości. Przynajmniej jeden metr. Dlatego należy unikać każdego zatłoczonego pomieszczenia

 

– dodaje prof. Flisiak.

 

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy blisko leku na KORONAWIRUSA! Dokonali PRZEŁOMOWEGO odkrycia

 

Źródło: portal.abczdrowie.pl / foto Pixabay.com

Komentarze