Możesz otrzymać WYSOKĄ KARĘ, chyba że zapłacisz 270 zł. Chodzi o…

Kara za brak opłaty za abonament radiowo-telewizyjny może być naprawdę wysoka. Co należy zrobić aby uniknąć grzywny?

Niewiele osób wie, że w Polsce abonament obowiązuje każdego, kto posiada odbiornik radiowo-telewizyjny. Jednak nie wszyscy stosują się do przepisów. Ci, którzy nie zapłacą mogą spodziewać się kar. Opłata za abonament wynosi w tym roku 270 złotych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Lidl znowu podnosi pensje! Kwota na starcie jest ZAWROTNA!

 

Według informacji podanych przez Money.pl w zeszłym roku złapano 9.5 tysiąca osób, które nie zapłaciły abonamentu. Tempo prowadzonych kontroli ma się podobno utrzymać, a kary sięgnąć nawet do 10 milionów. Liczba kar będzie najwyższa od 15 lat.

 

To Poczta Polska prowadzi kontrolę opłat abonamentowych. W 2019 roku na konto Krajowej Rady Radiofonii spłynęło niemal 6,5 mln złotych za same kary. Są one bardzo surowe i stanowią 30-krotność miesięcznego abonamentu. Jeśli nie zarejestrowaliśmy naszego telewizora, możemy liczyć się z karą w wysokości aż 681 złotych. Jeżeli nie uiścimy opłaty, do naszych drzwi może zapukać komornik/ Aby uniknąć kary należy zarejestrować odbiornik w ciągu 14 dni od chwili zakupu. Można to zrobić w dowolnej placówce Poczty Polskiej.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wyższe emerytury w czerwcu. Podwyżka może wynieść nawet 200 zł

 

Należy wspomnieć, że przepisy związane z kontrolą zawierają pewną „lukę”. Właściciel nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do środka. W przypadku gdy dana osoba odmówi wpuszczenia kontrolera do swojego domu pracownik Poczty Polskiej stworzy wtedy odpowiedni protokół i przyjdzie w innym terminie.

 

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Z płacenia abonamentu RTV są zwolnieni seniorzy 75+, emeryci 65+ o niskim świadczeniu oraz niepełnosprawni kwalifikujący się do I grupy inwalidzkiej.

 

fot. pixabay

Komentarze