MUTACJA koronawiursa w Polsce. Jest DECYZJA ministra zdrowia.

Mutacja koronawirusa w Polsce. Szef resortu zdrowia podjął ostateczną decyzję.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek przekazał dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu lekarza w Polsce pięciu medykom spoza krajów członkowskich UE. Uprawnienia otrzymali lekarze z Białorusi oraz Ukrainy. Adam Niedzielski przekazał także informację na temat pacjenta zakażonego brytyjską wersją koronawirusa.

– Prawo do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w trybie uproszczonym zostało wprowadzone pod koniec 2020 r. Przepisy definiują trzy warianty uzyskania prawa do wykonywania zawodu – powiedział  minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Lekarze, w ramach każdego z wariantów, mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie 5 lat. Po tym okresie, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku polskiego lekarza, tracą uprawnienia zawodowe – dodał szef resortu zdrowia.

Jak wynika z danych resortu dotychczas wpłynęły 34 wnioski dotyczące lekarzy oraz 12 dotyczących lekarzy dentystów. Dziś Adam Niedzielski przekazał dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu lekarza w Polsce pięciu medykom. Trzech z nich pochodzi z Białorusi, dwóch z Ukrainy.

Brytyjska wersja koronawirusa w Polsce. Adam Niedzielski podjął decyzję.

– Rzeczywiście, otrzymaliśmy informację od prywatnego laboratorium o potwierdzeniu w Polsce brytyjskiej wersji koronawirusa.Ta informacja nas nie zaskakuje. Trudno przypuszczać, by wirus, który jest powszechnie obecny w Europie, nie dotarł do Polski – powiedział szef resortu zdrowia.

Jak dodał ministerstwo zdecydowało się na błyskawiczne działania w tej sprawie. Przeprowadzono wywiad epidemiologiczny. Kobieta u której stwierdzono obecność brytyjskiej wersji wirusa do Polski przyjechała 22 grudnia. Dzień później wykonano test, który okazał się pozytywny. 42-latka pozostała w izolacji domowej, po jej odbyciu powróciła na Wyspy Brytyjskie.

Wydaje nam się, że niebezpieczeństwo związane z tym ogniskiem jest zażegnane – powiedział minister zdrowia.Komentarze