Na co można wydać kredyt gotówkowy i jak go uzyskać?

Kredyt gotówkowy to ratunek w wielu sytuacjach życiowych, a także sposób na spełnianie mniejszych i większych marzeń. Mogą go uzyskać pełnoletnie osoby ze zdolnością kredytową. Kiedy warto sięgnąć po taką pożyczkę, jakie ma ona alternatywy i na co można wydać środki?

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy należy do podstawowych usług w każdym banku. Znajduje się wśród najpopularniejszych produktów bankowych tuż obok uruchomienia konta osobistego czy pożyczki hipotecznej. W każdej placówce może jednak wyglądać nieco inaczej. Oferty różnią się zarówno maksymalną wartością świadczenia, jak i procesem jego pozyskiwania. Co zatem zrobić, by znaleźć najlepszą opcję?

 

fot. freepik.com

 

W podjęciu decyzji przyszłym kredytobiorcom pomaga ranking Bankier SMART na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Zestawienie prezentuje najważniejsze parametry każdej z propozycji i na ich podstawie układa je w kolejności od najlepszej z punktu widzenia klienta. Dla kredytobiorcy najlepsza opcja to zawsze ta, która ostatecznie najmniej go kosztuje.

 

Z tego powodu kluczowym czynnikiem podczas wybierania kredytu jest suma, jaką trzeba uiścić w ramach spłaty. Łączy ona w sobie zarówno kapitał, jak i odsetki i prowizję. W rankingu można sprawdzić wartość RRSO każdej oferty, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

 

Aby jak najlepiej dopasować listę do swoich potrzeb, należy skorzystać z kalkulatora, który widnieje na szczycie witryny. Składa się z dwóch pól:

 

  • „Wpisz kwotę, jaką potrzebujesz”;
  • „Wpisz, jak długo chcesz spłacać pożyczkę”.

 

Wartości można wprowadzić ręcznie lub za pomocą plusów i minusów, korygując liczby domyślne. Następnie wystarczy kliknąć „Szukaj”, aby zestawienie zaktualizowało się do postawionych wymagań. Ranking automatycznie odrzuci wszystkie oferty, które nie spełniają warunków kredytobiorcy oraz banki, które nie udzielają tak wysokich pożyczek, jakie ten chciałby zaciągnąć.

 

Warto zatem spersonalizować zestawienie, ponieważ wtedy system wyświetla jedynie te banki, z których użytkownik naprawdę ma szansę skorzystać. Przy każdej propozycji da się rozwinąć szczegółową listę z parametrami, które pozwalają jeszcze bardziej zagłębić się w daną ofertę. Wszystkie propozycje zawierają jeszcze wysokość comiesięcznej raty, jaką będzie musiał uiszczać kredytobiorca, jeśli uda mu się pozyskać świadczenie.

Kredyt gotówkowy – na co go wydać?

Kredyt gotówkowy ma pewną cechę, która sprawia, że klienci tak często wnioskują o jego przyznanie. Chodzi o to, że pożyczone od banku pieniądze można wydać na wszystko. Placówka nie wymaga podawania celu, na jaki chce się przeznaczyć środki, co przynosi kilka korzyści.

 

Dzięki swobodzie wydawania kredytu zmniejsza się ilość formalności, jakie trzeba załatwić. W przypadku hipoteki wymaga się od klienta doręczania mnóstwa dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym m.in. umów przedwstępnych czy pozwoleń na budowę.

 

Ponadto pracownicy banków nie podejmują decyzji o przyznaniu środków na podstawie celu klienta. Gdyby wiedzieli, na co kredytobiorca chce przeznaczyć środki, mogłoby dochodzić do sytuacji, w których świadczenia byłyby udzielane na podstawie subiektywnej oceny celowości pożyczki, co byłoby niesprawiedliwe.

 

Klienci nie muszą wstydzić się swoich planów co do wydawania pieniędzy. Niezależnie od tego, czy środki są potrzebne na leczenie, czy na zakup nowej torebki, mogą wnioskować o nie bezstresowo.

 

Do przykładowych celów, na jakie wydaje się kredyty gotówkowe, należą: podróże, organizacja eventów, rozwój firmy, szkolenia, rehabilitacje i leczenie, nowy samochód, wyprawka dla dziecka, remont mieszkania, elektronika czy operacje plastyczne.

 

Zakres zakupów jest nieograniczony, a klienci mogą nawet wcale nie wydawać swoich pieniędzy lub poczekać z nimi na jakąś spektakularną okazję i zainwestować. Decyzja należy jedynie do osoby, która otrzymuje świadczenie, a ta nie musi się nikomu tłumaczyć ze swoich wyborów.

Co rozważyć, jeśli nie kredyt gotówkowy?

Banki oferują więcej sposobów finansowania niż tylko kredyt gotówkowy, a podjęcie decyzji o którymś z nich zależy w dużej mierze od celu, na jaki chce się przeznaczyć pieniądze. Gdy ktoś planuje zakup lub budowę nieruchomości, powinien sięgnąć po kredyt hipoteczny, który pozwala na pożyczenie bardzo dużych ilości pieniędzy. Kwota, jaką da się pozyskać, zależy od indywidualnych uwarunkowań klienta, a niekiedy sięga nawet milionów.

 

Innym rozwiązaniem jest jeszcze karta kredytowa, z której można korzystać na bieżąco podczas zakupów online i stacjonarnych. Bank udziela jej na podstawie zdolności kredytowej, a klient otrzymuje ją w takiej samej postaci jak debetową. Pozwala na korzystanie z określonej ilości środków na wyrost i jeśli spłaci się je w ustalonym terminie, nie trzeba uiszczać odsetek. Im później oddaje się pieniądze, tym z większym kosztem trzeba się liczyć.

 

Przedsiębiorcy mogą korzystać z dotacji przeznaczanych na rozwój firm. Często udziela się takich ze środków unijnych. Na pieniądze mogą liczyć zarówno początkujący właściciele działalności gospodarczych, jak i prosperujące już biznesy. W ostatnich latach popularnością cieszą się także różne sposoby inwestowania, które są sposobem na dodatkowy zastrzyk gotówki, ale nie dają pewności zysku i trzeba liczyć się ze związanym z nimi ryzykiem.

Kiedy zdecydować się na pożyczkę pieniędzy z banku?

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie dla każdej pełnoletniej osoby ze zdolnością kredytową. Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna być przemyślana, ale czasami los nie pozwala na długie zastanawianie się nad tą kwestią. Gdy w grę wchodzi zdrowie, zawsze warto robić wszystko, aby je ratować.

 

Poza tym kredyt przydaje się w poprawianiu komfortu życia np. poprzez remont czy zakup wydajniejszego samochodu do dojeżdżania do pracy. Może też okazać się pomocny w spełnianiu życiowych marzeń o dalekich podróżach lub rozwijających kursach.

 

Pożyczkę powinno się zaciągać wtedy, kiedy ma się świadomość powagi zobowiązania i jest się na siłach spłacać raty przez kilka następnych lat. W przypadku kredytu gotówkowego okres ten wynosi maksymalnie dekadę.

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze