Na te osoby SZCZEPIONKA działa słabiej? Niepokojące dane.

Szczepionka na te osoby działa słabiej? Niepokojące dane.

Jak wskazują badania z Włoch osoby otyłe wytwarzają o połowę mniej przeciwciał w odpowiedzi na szczepionkę przeciw koronawirusa. Według badaczy w związku z tym takie osoby powinny przyjmować 3 dawki preparatu, a nie dwie.

Osoby cierpiące na otyłość mogą mieć słabszą reakcję na szczepionkę przeciwko COVID-19 – takie wnioski zanotowano po badaniach prof. Aldo Venutiego z Instytutu Fizjoterapii Szpitalnej w Rzymie. Naukowiec przeprowadził badanie krwi 248 osób pracujących w służbie zdrowia.

Osoby o prawidłowej masie ciała uzyskały stężenie przeciwciał na poziomie 325,8, z kolei u osób otyłych 167,1. To oznacza, że osoby otyłe wytwarzają nawet o połowę mniej przeciwciał.

„Chociaż potrzebne są dalsze badania, dane te mogą mieć ważne konsekwencje dla rozwoju strategii szczepień przeciw COVID-19, szczególnie u osób otyłych. Jeśli nasze wnioski zostaną potwierdzone przez większe badania, być może okaże się zasadnym podawanie otyłym osobom dodatkowej lub wyższej dawki szczepionki, która zapewni im odpowiednią ochronę przed koronawirusem” – napisał prof. Venuti.Komentarze