Na TYM Polacy tracą miliony złotych! MOCNY apel policji

Oszuści ciągle wymyślają nowe historie, aby okraść przyszłe ofiary. Polacy tracą miliony złotych, dając się nabrać na opowieści złodziei. Policja apeluje!

Oszuści dzwonią, przedstawiając się jako członek rodziny i głosem pełnym przejęcia opowiadają o nieszczęściu, jakie ich spotkało. W dramatyczny sposób proszą o pieniądze, które mają uratować ich bliskich z opresji. Wspominają np. o popełnieniu przez wnuczka wypadku samochodowego.

pieniądze

Jak mówią policjanci trzeba pamiętać, że oszuści nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy i bardzo często będą żerować na uczuciach starszych, wrażliwych osób. Nie wpuszczajmy do domu obcych osób i nie przekazujmy im pieniędzy.

W samym województwie lubuskim co roku ludzie tracą z tego powodu 1,5 mln zł.

– Nie wszystkie przypadki kończą się utratą pieniędzy. Lubuscy policjanci podkreślają rolę pracowników banku, którzy są często jedyną osobą, z którą ofiara przestępstwa nawiązuje rozmowę w trakcie całego procederu. Pracownicy instytucji finansowych mogą okazać się jedynymi, którzy są w stanie zatrzymać przelew oszczędności. Informacja do policji jest bowiem przekazywana nawet kilka godzin lub dni po zdarzeniu, kiedy nie ma możliwości natychmiastowego zatrzymania oszustów – podaje policja.

Co ważne, policjanci nigdy nie proszą o pieniądze oraz nie przyjmują ich na przechowanie i nie wpłacają ich na konta.

Złote zasady

– Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi.

– Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

– Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”.

– Nie działaj w pośpiechu.

– Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy.

– Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.

– Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policjantów.

Zobacz także: Dramatyczna decyzja matki. Zostawiła TU dziecko

Fot. PixabayKomentarze