NAJKRÓTSZY lot na świecie! Trwa ZALEDWIE…

Lot z Loganair Westray do Papa Westray to najkrótsze połączenie lotnicze na świecie. Loty na tej trasie trwają zaledwie dwie minuty. Rekord najszybszego lotu wynosi 53 sekundy. Trasa prowadzona jest przez Loganair, szkockie regionalne linie lotnicze obsługujące szkockie wyspy. Przelot kosztuje 17 funtów.

 

Loty między Westray a Papa Westray odbywają się codziennie w obu kierunkach, z wyjątkiem sobót. Całkowita odległość jaką pokonuje samolot wynosi 2,7 kilometra.

 

Rada Wysp Orkadów współfinansuje tę trasę wraz z kilkoma innymi trasami na wyspach. Loty zaczęły się w 1967 roku, bijąc rekord na najkrótsze na świecie regularne loty.

 

Z lotów korzysta wielu studentów i ich nauczycieli, którzy badają 60 stanowisk archeologicznych na Papa Westray. To oni stanowią większość pasażerów. Czasami na wyspę udają się także pracownicy służby zdrowia, aby pomóc jednemu z 90 mieszkańców. Od niedawna lot stał się również popularny wśród turystów.

 

Samolot na tej trasie pilotowany jest przez jednego pilota i może pomieścić do ośmiu pasażerów w kabinie pasażerskiej.

 

Ktoś mógłby powiedzieć, że takie latanie zupełnie nie ma sensu. Może miałby i rację, ale ten rejs trafił do światowej księgi rekordów Guinnessa dlatego, że jest najkrótszym pasażerskim lotem na świecie.Komentarze