NATO przyjęło pakiet pomocy dla Ukrainy

Ministrowie obrony państw NATO w Brukseli zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy.

Jak informuje portal wPolityce.pl, pakiet zostanie ostatecznie przyjęty na lipcowym szczycie w Warszawie.

— Ministrowie zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zawiera on wszystkie aspekty naszego wsparcia. Ten pakiet zapewni pomoc i doradztwo – powiedział sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg , na konferencji prasowej.

Stoltenberg poinformował, że celem NATO jest pomoc Ukrainie w ustanowieniu bardziej skutecznych i efektywnych struktur obronnych i bezpieczeństwa oraz we wzmocnieniu cywilnej kontroli nad nimi.

— Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące takich obszarów, jak przeciwdziałanie wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym – oznajmił sekretarz generalny NATO.

Z kolei Antoni Macierewicz , minister obrony narodowej z PiS, powiedział, że Polska zadeklarowała udział w pakiecie wsparcia dla Ukrainy.

— Uważamy, że to państwo, które jest pod gigantyczną presją, którego część terytorium jest okupowana, które ma duże problemy wewnętrzne, wymaga wsparcia, i uważamy, że szczyt NATO powinien tego wsparcia Ukrainie udzielić – zaalarmowł minister, dodając, że chodzi o szeroką gamę działań, w tym między inymi: wsparcie reform gospodarczych, politycznych i w sektorze zbrojeniowym.

A co w zamian oferuje Ukraina?

BRKomentarze