Naukowcy zaskoczeni odkryciem: znowu nie docenili neandertalczyków

Neandertalczycy często są przestawiani jaki nasi mniej rozgarnięci krewni, o mniejszych możliwościach, który musiał przegrać rywalizację z homo sapiens. Jednak stereotyp ten jest nieco krzywdzący, bowiem nasi dalecy krewni, a częściowo również przodkowie (bowiem mamy w sobie również fragmenty DNA neandertalczyków!) wcale nie należeli do najgłupszych i najmniej zaradnych. 

Fragmenty włókna sprzed 41-52 tysięcy lat odnaleźli naukowcy z zespołu  Bruce’a Hardy’ego, we Francji, gdzie prowadzili swój archeologiczny projekt. Wszystko wskazuje na to, że jest to najstarszy znany nam fragment sznura wykonany przez człowieka. I wszystko wskazuje na to, że dokonał tego właśnie neandertalczyk! To zaś, zdaniem uczonych, najlepiej świadczy o ich predyspozycjach intelektualnych.

 

Zdolności, które posiadali neandertalczycy, do wytwarzania sznurka i liny są bardzo podobne do umiejętności tworzenia języka

– uważa Bruce Hardy.

 

ZOBACZ TEŻ: Dramatyczna sytuacja w domu opieki pod Żywcem. „Za tydzień możecie już nam wysłać karawany po ciała”

 

Jak na razie nie wiadomo do jakiego celu służył sznurek. Być może był fragmentem torby, pułapki na zwierzęta, kosza, maty, lub sieci. Sam sznur powstał najprawdopodobniej z włókien wewnętrznej części kory sosny, splecionych ze sobą w odpowiedni sposób.

 

Badacze swoje wyniki opublikowali w „Scientific Reports”. Uważają, że jeszcze słabo poznaliśmy neandertalczyków, ponieważ z czasów ich życia na Ziemi nie zachowało się zbyt wiele artefaktów. Lub po prostu jeszcze na nie nie natrafiliśmy. Tak czy siak nie powinniśmy ich lekceważyć.

Komentarze