NIE pijesz wina za 1000 zł? To znaczy, że uważają Cię za…

Od jakich kwot zaczynają się dobra luksusowe? Czy można je uznać od pewnych przyjętych zasad jak np. wino za co najmniej 1000zł? Okazuje się, że…

„Samochód za 315 tys. zł, sukienka za 3,1 tys. zł, a wino za tysiąc zł”. Od takich sum pieniężnych zdaniem Polaków zbadanych przez KPMG zaczynają się dobra uznane za luksusowe.

 

Nie ma oczywiście definicji dobra luksusowego. Z badania KPMG wynika, że samochód można uznać za luksusowy, jeśli kosztuje powyżej 315 tys. zł, zagraniczne wczasy o luksusowym charakterze to wydatek minimum 10,6 tys. zł, a luksusowy wyjazd weekendowy do SPA dla dwóch osób zapłacimy 4 600 zł. Kolacja dla dwóch osób w restauracji to kwota 1 900 zł, a butelka luksusowego wina – 1 tys. zł.

 

Kiedy możemy mówić o luksusie w przypadku odzieży? Zdaniem respondentów, luksusowa damska sukienka kosztuje co najmniej 3,1 tys. zł.Torebka jest nieco tańsza, bo zapłacimy za nią „jedynie” 2,8 tys. zł Mężczyźni za luksusowy garnitur zapłacą zaś aż 6,6 tys. zł.

 

Prognozy na 2024 roku mówią, że polski rynek dóbr luksusowych przekroczy wtedy wartość 38 mld zł. 

 

Tymczasem przedstawiamy siedem kategorii dóbr luksusowych, na które Polacy w 2019 roku wydadzą najwięcej pieniędzy – zgodnie z prognozami KPMG:

 

1.Samochody luksusowe

2.Luksusowa odzież, obuwie i akcesoria

3.Luksusowe nieruchomości

4.Usługi hotelarskie i SPA

5.Luksuswe alkohole

6.Kosmetyki i perfumy

7.Biżuteria

 

 

ZOBACZ TEŻ:8 najlepszych momentów na PICIE WODY! Szczególnie jeden z nich zaskakuje!

 

 

Dane prezentowane w badaniu pochodzą z ankiet, które w październiku 2019 r. metodą CAWI zebrała firma Norstat. Przebadano w tym celu 1549 respondentów.

Osoby, których nie stać na przysłowiowe wino za 1000 zł, mogą być uważane za konsumentów nie zaliczających się do grona bogatych. Luksus jest jednak pojęciem względnym, a więc dla każdego stanowi odmienną i bardzo indywidualną sferę.

 

 

 

Źródło:businessinsider/pixabayKomentarze