Nie rozliczyłeś jeszcze PIT? Musisz wiedzieć o nowej, istotnej zmianie!

W związku z obecnie panującą sytuacją rozliczenie PIT można składać do 1 czerwca, a nie do końca kwietnia tak obowiązywało to dotychczas. Osoby, które jeszcze się nie rozliczyły muszą pamiętać o jednej istotnej zmianie.

Osoby, które nie złożyły jeszcze swojej deklaracji podatkowej PIT powinny pamiętać o istotnej zmianie. Nowym udogodnieniem w wypełnianiu deklaracji PIT jest to, że dokonuje jej skarbówka. Dzieje się to w przypadku osób, które decydują się na wypełnienie deklaracji podatkowej internetowo. Co z osobami, które rozliczają się w sposób tradycyjny – pisemnie?

 

ZOBACZ TAKŻE: Handel tradycyjny odchodzi w niepamięć! W jego miejsce wkracza…

 

W tym roku rozliczenie PIT automatycznie wypełnia urząd skarbowy. Jednak dzieje się to tylko w przypadku dwóch deklaracji PIT-37 I PIT-38. Przykładowo osoby posiadające przychody zza granicy i składające PIT-36 powinny rozliczyć się samodzielnie. Przed złożeniem PIT-37 i PIT-38 warto upewnić się, czy wszystkie zawarte w niej dane i wartości liczbowe się zgadzają. W tym celu należy odwiedzić stronę podatki.gov.pl. i zalogować się do usługi Twój e-PIT na dwa sposoby. Poprzez Profil zaufany bądź podając numer PESEL, kwotę przychodu z PIT-11 z 2019 r. i nadpłatę lub kwotę podatku do zapłaty za 2018 r. Po weryfikacji danych osobowych i sprawdzeniu czy na pewno wszystko się zgadza należy jedynie zaakceptować deklarację i ją wysłać.

 

Jeśli do 30 kwietnia nie sprawdzisz wypełnionej wstępnie deklaracji to skarbówka uzna, że się z nią zapoznałeś i akceptujesz. Należy pamiętać także, że ZUS nie przyznaje automatycznie ulg i nie wybiera organizacji pożytku publicznego, na którą przekażesz swój 1 procent.  Tegoroczny termin składania deklaracji podatkowych PIT został wydłużony do 1 czerwca. Dokonanie płatności dopiero po tym terminie może wiązać z naliczeniem odsetek.

 

fot. pixabay

Komentarze