Nie tylko koronawirus! W Polsce szaleje niebezpieczny….

To nie tylko koronawirus. W Polsce szaleje jeszcze jedna groźna choroba. O co chodzi?

Chodzi o grypę ptaków. Wciąż jest szalenie groźna! Uważajmy! Właśnie pojawiło się oficjalne stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi w tej sprawie.

Zobacz także: Zamieszanie z ZASIŁKAMI! Wydano oficjalne OŚWIADCZENIE!

– Grypa ptaków wciąż jest groźna. Zakażenie drobiu wirusem HPAI, to nie tylko strata dla hodowcy, producenta, lecz także dla całego sektora drobiarskiego. Dlatego niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Analiza występujących w Europie i w Polsce wirusów HPAI wskazuje na bardzo niski potencjał zoonotyczny, co powoduje, że nie są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

W Polsce mamy wysoki wysoki poziom zagrożenia wystąpieniem ptasiej grypy. Należy więc przestrzegać zasad higieny i dezynfekować pomieszczenia.

Sezon „grypowy” w tym roku jest dłuższy. Należy o tym pamiętać i nie przestawać być uważnym.

Grypa ptaków charakteryzuje się wysoką śmiertelność u domowego ptactwa.

– Stwierdzenie ogniska choroby powoduje konieczność likwidacji zakażonego stada oraz skutkuje ograniczeniami dla sektora drobiarskiego, które wpływają m.in. na czasową utratę rynków zbytu, a w konsekwencji funkcjonowanie hodowców i zakładów. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie – przypomniał resort rolnictwa.

Zobacz także: Zamieszanie z ZASIŁKAMI! Wydano oficjalne OŚWIADCZENIE!

Fot. Pixabay

Źródło: MRiRWKomentarze