Nie żyje ikona TVP! Była prawdziwą prekursorką!

Kilka dni temu przekazano informację o śmierci Hanny Gucwińskiej, która wraz z mężem przez wiele lat prowadziła program „Z kamerą wśród zwierząt”.

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Hanny Gucwińskiej, przez wiele lat stojącej wraz z mężem na czele Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.
Miliony Polaków poznały ją bliżej i pokochały dzięki programowi „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadziła wraz z mężem, Antonim Gucwińskim przez 31 lat. 🐆🦍

– napisano na profili wrocławskiego ZOO, gdzie wszystko się zaczęło.

 

https://www.facebook.com/wroclawskiezoo

 

Hanna Gucwińska pod koniec lat 50 rozpoczęła pracę w ZOO we Wrocławiu. Była już wtedy w drugim związku małżeńskim – z Bernardem. Jakiś czas później jej mąż oznajmił, że wyrusza na wyprawę na Antarktydę, żonie zaś załatwił pracę w szkole.

Ten pomysł stał się przyczynkiem do rozwodu a już w 1962 roku pani Hanna poślubiła Antoniego Gucwińskiego – dyrektora ZOO. I choć przyznawała, że ich związek został zawarty ze względów praktycznych, to od tej pory byli nierozłączni. Razem pracowali, podróżowali i prowadzili swój słynny program w TVP.

 

Program „Z kamerą wśród zwierząt” w tamtych czasach to była prawdziwa nowość, a sama Hanna Gucwińska i jej mąż stali się prekursorami programów o życiu zwierząt.

 

Program emitowany był w TVP od 1971 r. do 2002 roku. Na antenie Gucwińscy popularyzowali wiedzę o życiu i hodowli zwierząt, także egzotycznych. Byli również współautorami filmów przyrodniczych i autorami licznych publikacji i książek o zwierzętach.

 

Hanna Gucwińska urodziła się 25 kwietnia 1932 r. a zmarła 12 listopada 2023 roku. Swojego męża przeżyła o niecałe dwa lata (żył w latach: 24 sierpnia 1932-8 grudnia 2021). Para nie miała dzieci.

 

Poniżej fragmenty programu „Z kamerą wśród zwierząt”.

 

Tak Maciej Damięcki wyglądał przed śmiercią! Ostatnie nagranie! [VIDEO]

 

 

 

Komentarze