Niebezpiecznie na drogach! IMGW ostrzega przed fatalnymi warunkami pogodowymi.

IMGW wystosowało komunikat, w którym oznajmiło, że w najbliższym czasie warunki na drogach zdecydowanie się pogorszą. Pogoda może nie sprzyjać kierowcom i powodować wiele wypadków. Dłuższe podróże nie są zalecane. Może być niebezpiecznie na drogach.

Według IMGW w północno-wschodniej Polsce można spodziewać się oblodzeni. Wszystko przez opady deszczu oraz przymrozki, które mogą spowodować zamarzanie wilgotnej nawierzchni.

Szczególnie ostrożni powinni być mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że największe zagrożenie będzie występowało w powiatach: ełckim, giżyckim, gołdapskim, oleckim, piskim, węgorzewskim. W województwie podlaskim zaś niebezpieczeństwo obejmie takie powiaty jak: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki i zambrowski.

Już w wielu miejscach temperatura spadła poniżej 0 stopni C, choć nadal niewiele, bo do -1 stopnia C, przy gruncie bardzo podobnie (są miejsca, gdzie tylko tu na razie temperatura jest ujemna), co może skutkować oblodzeniem mokrych nawierzchni dróg i chodników. Są jeszcze miejsca, gdzie temperatura pozostaje dodatnia, ale jest już bliska 0 stopni C. Nadal występują też słabe opady mokrego śniegu lub deszczu ze śniegiem. Ponieważ tendencja temperatury jest spadkowa (miejscami do -2 stopni C, przy gruncie do -3 stopni C), przewiduje się dalsze zamarzanie mokrych powierzchni

– czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Mamy LEK na koronawirusa? Nikt się tego nie spodziewał!

Na oblodzenie będą musieli uważać mieszkańcy prawie całego kraju. Najmniejsze ryzyko wystąpienia tego typu zjawisk jest w województwie dolnośląskim i opolskim. Dla pozostałych regionów Polski wystosowano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

twitter: @IMGWmeteo

Źródło: radiozet.pl

 

 Komentarze