Niebezpieczny STARZEC na polskich ŁĄKACH! Lasy Państwowe ostrzegają!

Spacer po łąkach kojarzy nam się z sielanką.

Zapach trawy, szum wiatru, świeże powietrze i niebo nad nami. Tak właśnie wyobrażamy sobie przebywanie na łąkach, polach czy w lasach. Jednak także tam czają się zagrożenia.

Co prawda każdy z nas wie, że muchomory czy wilcze jagody mogą być trujące, jednak kwiatów i traw nie postrzegamy w ten sposób. Tymczasem Lasy Państwowe ostrzegają przed niewinnie wglądającym kwiatkiem.

Chodzi o roślinę Starzec Jakubek. W komunikacie czytamy:

 

„Nazwa rośliny, według podań ludowych nawiązuje do pory jej pełnego kwitnienia, czyli 25 lipca. Jest to dzień poświęcony świętemu Jakubowi – Apostołowi.

Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan.”

 

Starzec Jakubek wygląda tak:

starzec jakubek
Fot. Anna Jakimiuk/Lasy Państwowe

 

W dawnej medycynie napar z tej rośliny stosowano jako środek rozkurczowy w dolegliwościach żołądkowych takich jako kolki czy kurcze jelit, a także przy bolesnych miesiączkach. Najnowsze badania jednak mówią, że Starzec Jakubek może być szkodliwy i rakotwórczy!

 

„Okazało się, że cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Stwierdzono to doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów.”

Zobacz też: Popularna przekąska WYCOFANA ze sprzedaży w LIDLU! Przeczytaj, o który PRODUKT chodzi i DLACZEGO go wycofano?

 

Co prawda nie wykluczono go całkowicie z medycyny, bo może być stosowany przez krótki okres czasu:

 

„Dlatego dziś zaleca się używanie ekstraktów uzyskiwanych z liści i kwiatów starca jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie należy podawać go kobietom w ciąży lub matkom karmiącym.”

 

Dodatkowo Lasy Państwowe apelują by zadbać o zwierzęta, by nie spożywały tej rośliny z naszych łąk:

 

„Jest szczególnie niebezpieczny dla koni i kuców, niezależnie od tego czy świeży, zwiędły czy wysuszony. Nie ma znaczenia czy koń jednorazowo spożyje większą ilości, czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się on w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, w skutek czego następuje śmierć zwierzęcia.

Ponadto nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Może stanowić dla nich nawet śmiertelne zagrożenie.”

 

Pełen komunikat znajduje się TUTAJ

 

fot. pixabayKomentarze