Niebywały SKANDAL. Kancelarie prawne łamały prawo!?

Niesamowity skandal. Okazuje się, że kancelarie adwokackie i radcowskie mogą łamać prawo! To o tyle bulwersujące, że przecież powinny pomagać, a nie szkodzić.

Skargi do UOKiK dotyczą m.in. braku możliwości oszacowania wynagrodzenia kancelarii, zastrzegania na jej rzecz całości uzyskanych na rzecz konsumenta korzyści. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął już postępowanie wyjaśniające wobec aż piętnastu kancelarii.

Celem postępowania jest zweryfikowanie warunków, na jakich osoby posiadające kredyt hipoteczny waloryzowany lub denominowany do waluty obcej, obligacje korporacyjne spółki GetBack oraz umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, zawierają umowy z kancelariami.

Fot. Pixabay

Wątpliwości urzędu budzi także zastrzeganie na rzecz kancelarii całości uzyskanych w imieniu konsumenta korzyści, gdy sąd unieważni lub „odfrankuje” umowę kredytową. Kancelarie mogą również wyłączać swoją odpowiedzialność za to, że konsument nie dostarczy dokumentów.

– W związku z napływającymi do UOKiK niepokojącymi informacjami weryfikujemy w postępowaniu wyjaśniającym model działania kancelarii adwokackich i radcowskich reprezentujących konsumentów. W szczególności chcemy ustalić, czy umowy mogą zawierać klauzule niedozwolone lub naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Nie ulega wątpliwości, że kancelarie są profesjonalnymi podmiotami, świadczącymi pomoc prawną w trudnych bataliach sądowych z bankami, gdzie w grę wchodzą wysokie kwoty. Kancelarie nie mogą jednak wykorzystywać swojej pozycji względem konsumentów. Od profesjonalistów mamy prawo wymagać profesjonalnego działania tak, aby na pierwszym miejscu zawsze stał interes klienta kancelarii, nie zaś jej samej – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów mówi, że jeżeli materiał zgromadzony w toku postępowania wyjaśniającego wzbudzi zastrzeżenia, Prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub stosowania klauzul niedozwolonych.

Trwa też postępowanie w podobnej sprawie, dotyczące kancelarii odszkodowawczych.

Zobacz także: OGROMNA kara dla producentów jedzenia dla zwierząt. TO, co robili, przeraża!

Fot. PixabayKomentarze