Niemcy: 500 milionów na bezrobotnych uchodźców

Niemiecka minister pracy Andrea Nahles (SPD) chce przeznaczyć 500 milionów euro na integrację imigrantów. „Za darmo nie da się ich zintegrować” – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej. Jak wielu imigrantów chce i może wejść na niemiecki rynek pracy – na razie nie wiadomo.

Nahles powiedziała, że pieniądze zostaną zużyte na stworzenie miejsc pracy dla ok. 100 tys. imigrantów, włączając w to szkolenia i praktyki. W zeszłym roku Niemcy przyjęły ponad milion uchodźców, co sprawiło, że obecny budżet, przewidziany na politykę rynku pracy, stał się kompletnie niewystarczający.

Minister Nahles stwierdziła także, iż nie można odebrać pieniędzy przebywającym długotrwale na bezrobociu, ponieważ to spowodowałoby „krwiożerczą konkurencję i podsyciłoby strach, zamiast go zażegnać”.

Rozmowy z ministrem finansów, Wolfgangiem Schauble, są już w toku. Andrea Nahles uprzedza jednak, że każdego roku trzeba będzie przeznaczać jeszcze więcej pieniędzy na projekty integrujące i obecne 500 milionów pokryje koszty wyłącznie krótkoterminowego rozwiązania.

MM
źródło: jungefreiheit.de/dailymail.co.ukKomentarze