Niesamowite chmury nad Polską. To bardzo zły znak

Chmury te często potocznie nazywa się krowimi wymionami. Nazwa może jest śmieszna, ale wynika po prostu z ich charakterystycznego kształtu. Poza tym w mammatusach, bo taka jest ich prawdziwa nazwa, nie ma nic śmiesznego. Wprost przeciwnie – ich pojawienie się, to bardzo zły znak. 

Chmury z rodzaju Mammatus pojawiły się niedawno nad Chojnicami w województwie pomorskim. Ich zdjęcie wysłał na skrzynkę kontakt24 pan Łukasz. Mammatus często nazywa się krowimi wymionami, lub po prostu piersiami. Czasem mówi się o nich jako o zjawisku mamma – a wynika to z tego, że tego typu ciekawe wypukłości mogą pojawiać się na chmurach wielu różnych rodzajów – od cirrusów, aż do cumulonimbusów. Co oznacza pojawienie się mammatusów na niebie?

 

Zazwyczaj gdy na niebie widzimy takie chmury, to ma to związek z przechodzeniem frontu pogodowego. Mammatusy towarzyszą przede wszystkim gwałtownym zjawiskom pogodowym. Często są związane z pojawieniem się burz, zazwyczaj tych gwałtowniejszych, również z bardzo mocnymi wyładowaniami elektrycznymi.

 

fot. Łukasz Górski/kontakt24

 

Zdjęcia zarejestrowane przez internautę i wysłane do tvn24 powstały w miniony poniedziałek 10 lutego. Wówczas w wielu miejscach polskich faktycznie zagrzmiało, a z nieba posypała się krupa śnieżna.

 

ZOBACZ TEŻ: Przebadali mózg najstraszliwszego mordercy w dziejach. Chcieli odkryć sekret jego bestialstwa

 

Jeśli więc zauważycie nad swoją głową takie chmury, bierzcie poprawkę na to, że pogoda może się zepsuć. Nie zawsze tak się dzieje, dlatego nie warto panikować, a zanim ewentualnie poszukacie schronienia – nie zapomnijcie zrobić tym chmurom zdjęć. Mammatusy to naprawdę rzadkie zjawisko!Komentarze