NIESAMOWITE ODKRYCIE NAUKOWCÓW! Po 200 latach zupełnie przypadkiem otrzymali nowy kolor. Crayola już pracuje nad nową kredką. (zdjęcie.)

Wydawałoby się, że wszystkie możliwe kolory już istnieją. A jednak nie!  Zupełnie przypadkiem naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli nowy błękit. To pierwszy od 200 lat  odkryty w laboratorium kolor.

Ostatni raz zdarzyło się to na przełomie XVIII i XIX w. Francuski chemik Louis Jacques Thénard odkrył wówczas błękit kobaltowy, nazywany również od jego nazwiska „błękitem Thénarda”.

Nowy intensywny niebieski otrzymano przypadkowo osiem lat temu na Oregon State University i nazwano go YInMn-Blue.

Prof. Mas Subramanian wraz ze swoimi studentami badał właściwości związków, które mogą mieć zastosowanie w elektronice. Po zmieszaniu tlenku manganu z tlenkiem itru i tlenkiem tytanu oraz podgrzaniu do temperatury powyżej 1000°C, otrzymali oni związek charakteryzujący się żywym, błękitnym odcieniem.

Związek ten poddano szczegółowym badaniom i  okazało się, że jest nietoksyczny, stabilny, odporny na wodę i oleje i nie blednie. Z podobnymi właściwościami może z powodzeniem znaleźć zastosowanie jako pigment.

Prof. Subramanian poinformował, że nowy kolor zbliżony do ultramaryny, ale jako pigment jest dużo trwalszy, można go wykorzystać przy renowacji zabytków.

 

Szybko pojawiły się również firmy zainteresowane nowym odcieniem błękitu. Crayola już rozpoczęła pracę nad kredką tej barwy. Na efekty trzeba będzie poczekać do końca roku.

Źródło CRAZY NAUKA, pixabay, zdjęcie screen

MM

Komentarze