dziesięciu ,wawelu, wawel, odkrycie, historia, kraków

NIESAMOWITE odkrycie na Wawelu: Zamek Królewski odsłonił część swoich tajemnic ukrytych w kryptach!

To prawdziwa gratka dla archeologów i historyków, którzy chcą zbadać najdawniejsze dzieje twierdzy. Oto w krypcie Wazów odnaleziono pozostałości o wiele starszych zabudowań, pamiętających czasy pierwszych Piastów i Chrztu Polski! Co jeszcze skrywa się pod murami obecnego Wawelu?

 

W czasie prac konserwatorskich w krypcie Wazów natrafiono na mury katedry, która istniała na wzgórzu wawelskim na przełomie X i XI wieku, oraz pozostałości kaplicy ufundowanej w XIII wieku przez biskupa Jana Prandotę.

 

Szczególnie to drugie odkrycie jest niezwykle ciekawe, bo dotyczy postaci, która w 1253 roku doprowadziła do kanonizacji świętego Stanisława. Dodatkowo w kaplicy tej przechowywano relikwie tego świętego.

 

Kaplica biskupa Prandoty została rozebrana, gdy budowano kaplicę i krypty Wazów. Jednak to, co zachowało się pod ziemią do naszych czasów, jest w naprawdę niezłym stanie – poza kamienno-ceglanymi murami zachowały się resztki polichromii pokrywających ściany!

 

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa uznał, że najlepsze będzie odsłonięcie murów w kaplicy Wazów i skucie obecnych tynków. Wynika to z tego, że mimo zastosowania wentylacji te i tak łapią wilgoć. Za jakiś czas zostanie podjęta decyzja o ewentualnym wyeksponowaniu średniowiecznych murów.

 

Do 2020 roku konserwacji poddanych zostanie 19 sarkofagów polskich królów, wieszczów narodowych i innych ważnych dla polskiej historii postaci. Jak widać poza nimi wzgórze wawelskie skrywa wiele innych tajemnic i gdyby możliwe było dokładne i nieinwazyjne przebadanie wzgórza zamkowego, to z pewnością pod obecnym zamkiem natrafiono by jeszcze na wiele interesujących śladów przeszłości.

 

interia.pl

Komentarze