Niewielki błąd w rozliczeniu i kara do 5600 zł! Chodzi o wynagrodzenie za pracę

Niewielki błąd w rozliczeniu i możesz otrzymać karę do 5600 zł! Jak to możliwe? Co to za zmiany?

Minimalne wynagrodzenie za pracę po raz kolejny wzrosło, tym razem do 2800 zł. Automatycznie zwiększyły się też maksymalne kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Wykroczenie skarbowe pojawia się wtedy, gdy kwota uszczuplenia nie jest większa niż pięciokrotność wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2021 r. wynosi 14 tys. zł, czyli 1 tys. zł więcej niż rok temu.

Zobacz także: TA karta zapewni Ci SPORE oszczędności! Jak ją otrzymać?

Podatnik może więc dostać mandat do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do 5600 zł. Grzywna natomiast może wynieść od 280 zł do 56 000 zł.

– Od kilku lat lawinowo rośnie zarówno liczba, jak i wysokość mandatów nakładanych przez urzędy skarbowe w drobnych sprawach, jak np. złożenie deklaracji po terminie. Najczęściej są to wykroczenia popełniane nieumyślnie, wynikające z przeoczenia lub niewiedzy. Wystarczyłoby np. wezwanie podatnika, by ich uniknąć. Wydaje się, że celem takiej praktyki jest zwiększenie dochodów budżetowych – powiedział „Rzeczpospolitej” Jarosław Ziobrowski z Kancelarii Kurpisz Ziobrowski.

Fot. Pixabay

Grzywna za przestępstwo skarbowe może z kolei mieścić się w przedziale od 933,33 zł do nawet 26,8 mln zł.

Tak wysokie kary, prawie 27 mln zł, mogą grozić np. za opłacanie faktur z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności (MPP).

– Nie spotkałem się z karą tej wysokości. Trendem jest jednak surowe karanie za m.in. wyłudzenia VAT czy niepłacenie akcyzy – dodał ekspert.

Zobacz także: Ale SKANDAL! W aptekach sprzedawano TRUJĄCY suplement diety!

Fot. Pixabay

Źródło: rp.plKomentarze