NIEZALEŻNA grzmi: „HGW dała kasę na chamski komiks. Skończyło się SKANDALEM…”! ZOBACZ galerię ZDJĘĆ!

Serwis Niezależna.pl z oburzeniem pisze o komiksie „Polska mistrzem Polski” przygotowanym w ramach festiwalu Komiksowa Warszawa, a który rozdawany był podczas Targów Książki.

 

Portal grzmi: „chamstwo finansowane z miejskich pieniędzy – urząd kierowany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz”, pisze też o „obrzydliwej publikacji” i powołuje się na facebookowy wpis z fan page Patrioci Rzeczypospolitej Warszawa.

 

MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA PŁACI PIENIĘDZMI PODATNIKA ZA BEZPŁATNIE ROZDAWANE KOMIKSY PROPAGANDOWE!W niedzielę 21 maja…

Publié par Patrioci Rzeczypospolitej Warszawa sur mardi 23 mai 2017

 

Kontrowersje wywołał m.in. rysunek, na którym grupa ogolonych na łyso mężczyzn w koszulkach z „kotwicą” – znakiem Polski Walczącej – wznosi toast „za poległych”, czy śmiecących na wakacjach Polaków, a także wulgaryzmy, jakie pojawiają się w treści komiksu autorstwa Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego

fot. wyborcza.pl/duzyformat
fot. wyborcza.pl/duzyformat

 

Po tak gorących reakcjach, Warszawski Ratusz wycofał trzyletnie dofinansowanie na festiwal Komiksowa Warszawa:

 

„Oświadczamy, że nie znaliśmy wcześniej treści zawartych w komiksie „Polska mistrzem Polski”. Po zapoznaniu się z wydawnictwem jednoznacznie stwierdziliśmy, że nie akceptujemy jego treści. Z tego powodu zapadła decyzja o wstrzymaniu dotacji na projekt, którego częścią jest ten komiks” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej warszawskiego Ratusza.

 

Fakt. Tłumaczenie Ratusza jest marne i zapewne komiksu tego typu nie można traktować jako materiału promocyjnego dla miasta czy kraju.

 

Z drugiej strony, treści zawarte w  komiksie Leśniaka i Skarżyckiego są… prawdziwe! Może to jest prawda niewygodna, że sporo u nas w kraju jest zakłamania, obłudy i pseudo-patriotyzmu, ale podano ją z humorem. Może więc zamiast grzmieć tak, jak Niezależna, lepiej się zastanowić, o czym mówi nam ten komiks?

 

Na szczęście niektórzy dostrzegli, że autorzy komiksu chcą nam pokazać wady i słabości, z którymi jako naród powinniśmy walczyć. „Polska mistrzem Polski” to bardzo trafne obserwacje i komentarze do otaczającej nas rzeczywistości.

fot. wyborcza.pl/duzyformat
fot. wyborcza.pl/duzyformat

O tym, że przekaz komiksu jest zrozumiały, świadczą  komentarze użytkowników Wyborczej. Na przykład:

 

Oglądając te celne obrazki dochodzę do wniosku, że rzeczywiście Polska jest Mistrzem Polski.
Jednak humor tu reprezentowany jest raczej gorzki i zmusza do refleksji. Tak trzymać, Panowie! /leszkus18/

 

Panowie, jesteście bardzo dobrzy. Czasami aż za dobrzy, bo człowiek czyta i czuje, że go w środku boli. I nie wie, czy to może ze śmiechu boli, czy to ta prawda tak koli. /emeralda/

 

 

aw, źródło: niezlaezna.pl, wyborcza.pl/duzyformat, pap

 


Komentarze