Niezwykła wieża stanęła w Warszawie. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce

Warszawa jako największe polskie miasto i stolica kraju może pochwalić się wieloma niesamowitymi konstrukcjami. Tym jednak razem w metropolii nie powstała żadna spektakularna budowla, ale mimo to mamy do czynienia z bardzo ważnym działaniem. Specyficzna wieża, którą wybudowano na Bielanach stanie się domem dla pożytecznych zwierząt. 

Chodzi oczywiście o jaskółki, które swoje specyficzne gniazda budowały zazwyczaj w zakamarkach budynków, na strychach, pod gzymsami i w budynkach gospodarczych. Ze względu na zmiany konstrukcyjne powstających obecnie nieruchomości oraz modernizacje starych, np. poprzez ich ocieplanie jaskółki miały coraz większe problemy, żeby tworzyć swoje gniazda – brakowało do tego po prostu odpowiednich miejsc.

 

ZOBACZ TEŻ: Poszukiwała zwłok córki przez 24 lata. Pomógł nurek, który znalazł ciało Kacperka

 

Działacze społeczni z Bielan zgłosili do budżetu obywatelskiego projekt wieży dla jaskółek, która miałaby dać dom 42 ptasim rodzinom. Konstrukcja zdobyła odpowiednią ilość głosów w plebiscycie i została skierowana do realizacji. Twórcy zadbali o to, żeby gniazda dla ptaków w najmniejszym detalu przypominały te prawdziwe, tworzone przez nie same i by jaskółki jak najchętniej się w nich osiedlały.

 

Gniazda na wieży umieszczono w dwóch poziomach, a wykonano je z trzcinobetonu. Kształtem nie różnią się niczym od tych tworzonych przez same ptaki. Dodatkowo wieżę wyposażono w szereg wabików, które mają skłonić jaskółki do osiedlania się w niej.

 

W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek: oknówki, dymówki i brzegówki. Ze względu na ich umiłowanie do osiedlania się blisko ludzi były często narażone na niechęć ze nasze strony. Odchody, które zostawiają brudziły parapety, gzymsy i okna, a pisk wydawany przez pisklęta nawet najcierpliwszym działał często na nerwy. Dlatego ich gniazda były i są często niszczone umyślnie.

 

Wieża ma umożliwić bezpieczną koegzystencję tych niezwykle pożytecznych ptaków z ludźmi. Jaskółki potrafią zjeść w ciągu doby nawet 6 tysięcy komarów i innych insektów. Świetnie radzą sobie ze szkodnikami niszczącymi kwietniki. Krótko mówiąc – mając jaskółki nie trzeba używać środków chemicznych!Komentarze