Niezwykle GROŹNY narkotyk. Nigdy go nie zażywaj!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie. W Polsce pojawił się nowy, bardzo groźny narkotyk. Jest to substancja z grupy syntetycznych kannabinoidów o nazwie 4F-MDMB-BICA. Na Węgrzech z jej powodu zmarło już co najmniej 11 osób!

Dotychczas narkotyk był obecny na rynku w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączenia suszu bądź gotowego suszu roślinnego i tytoniu.

Objawami zażycia tej substancji są: przyspieszenie czynności serca, śpiączka, bóle w klatce piersiowej, duszności, zaburzenia postrzegania, pobudzenie, ostra psychoza, a nawet ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe.

– Chociaż działanie syntetycznych kannabinoidów może być podobne do działania marihuany czy haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą powodować poważniejsze skutki psychiczne, fizyczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje również ciężkie i śmiertelne zatrucie – podał GIS.

Co ważne, nie ma odtrutki na zatrucia spowodowane syntetycznymi kannabinoidami! Jedynym ratunkiem jest leczenie objawowe.

Jeśli zażyjemy tę substancję lub podejrzewamy, że przyjął ją ktoś z naszych bliskich, trzeba natychmiast zadzwonić pod numer 112. W miarę potrzeby oraz możliwości można przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Kupiłeś ten olej? Natychmiast go wyrzuć, jest niebezpieczny!

Fot. Pixabay, GIS



Komentarze