Niezwykłe odkrycie – KROWY potrafią MÓWIĆ. Doktorantka tłumaczy jak je ROZUMIEĆ

Wielu miłośników zwierząt od dawna uważa, że zwierzęta są równe ludziom – mają uczucia, porozumiewają się, cierpią tak samo, id. Do wielu z tych koncepcji można mieć spore zastrzeżenia, nie ulega jednak wątpliwości, że zwierzęta faktycznie porozumiewają się między sobą. Młoda doktorantka z Australii uważa, że rozgryzła jak komunikują się krowy! 

Alexandra Green pisze prace doktorską na Uniwersytecie w Sydney. Przez ostatnie miesiące zajmowała się obserwacją i badaniem 18 krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Twierdzi, że udało jej się dostrzec i zrozumieć sygnały, którymi krowy porozumiewają się między sobą, a także co poszczególne z nich oznaczają! Teraz chce o tym opowiedzieć światu i przełożyć to na inne gatunki…

Krowy są niezwykle społeczne i towarzyskie. Nie dziwi więc, że przez całe życie utrzymują swoją indywidualną tożsamość. Udało się to ostatecznie potwierdzić poprzez analizę ich głosów

– mówi Green w rozmowie z mediami.

 

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy ZSZOKOWANI: w lodach Tybetu dokonano strasznego odkrycia. Grozi nam niebezpieczeństwo?

 

Na podstawie obserwacji i analizy próbek dźwięków nagrywanych mikrofonem Green zauważyła pewne powtarzające się tony i dźwięki wydawane przez krowy w określonych sytuacjach.

 

 Inny dźwięk słychać było gdy zwierzęta były seksualnie aktywne czy spodziewały się nakarmienia. Jeszcze inny, gdy odmawiano im jedzenia albo izolowano od reszty stada

– wyjaśniła studentka.

 

Ponad 300 próbkami dźwięków zarejestrowanych przez studentkę na przestrzeni 5 miesięcy zajęli się bioakustycy z francuskiego laboratorium. Ich wnioski będą włączone do pracy doktorskiej Alexandry Green.

 

ZOBACZ TEŻ: Kiedy TŁUSTY CZWARTEK 2020? Jaka jest jego historia – oto WSZYSTKO co powinieneś wiedzieć!

 

Ona sama uważa z kolei, że jej praca pomoże hodowcom lepiej rozumieć swoje zwierzęta i w ten sposób szybciej reagować np. na ich potrzeby czy choroby. W rozmowach ze studentką niejeden farmer przyznał, że po latach bezbłędnie potrafi rozpoznać głos każdej ze swych krów, a nawet wychwycić, czy jest ona zadowolona czy nie. Teraz, dzięki pracy Alexandry Green teorie te będą miały podbudowę naukową.

Komentarze