Niezwykłe zjawisko. Jezioro w tydzień zmieniło swój kolor na krwistoczerwony!

Jeszcze tydzień temu to urokliwe jezioro miało kolor niebiesko-zielony. Kilka dni wystarczyło, by jego wody zmieniły barwę na krwistoczerwoną. Dlaczego tak się stało? Co to za przedziwne zjawisko? 

Wydarzenia, które w ostatnich dniach rozgrywają się nad jeziorem Lonar w Indiach zainteresowały cały świat. To piękne, koliste jezioro znajduje się około 500 kilometrów na wschód od Bombaju i do niedawna sądzono, że powstało w kraterze wygasłego wulkanu. Teraz wiemy już, że jest to jezioro meteorytowe, czyli powstałe w kraterze uderzeniowym – pamiątce po upadku meteorytu sprzed około 500 tysięcy lat.

 

ZOBACZ TEŻ: Menadżerowie restauracji perfidnie oszukiwali klientów. Horrendalny wyrok sądu

 

Woda w jeziorze zmieniła kolor z naturalnego na czerwony. Dlaczego tak się stało? Naukowcy pobrali próbki, aby wyjaśnić ten fenomen. Wszystko wskazuje na to, że odpowiada za to zmiana poziomu zasolenia, lub pojawienie się specyficznych glonów, które zakwitając zmieniają kolor wody właśnie na czerwony. Tego typu zjawiska zdarzały się już nie tylko w tym jeziorze, ale na całym świecie.

 

 

ZOBACZ TEŻ: Zgroza w Kazachstanie: Morze Kaspijskie zabarwiło CZERWONO – dlaczego?

 

Z takim zjawiskiem mieli do czynienia na przykład mieszkańcy Kazachstanu, żyjący nad Morzem Kaspijskim, które nie tak dawno temu także przebrało czerwoną barwę. Odpowiadał za to właśnie szybko rozwój kolonii glonów.Komentarze