Nowe OBOWIĄZKI dla kierowców! Od dziś wchodzi „JAZDA NA SUWAK”

Od dziś weszły nowe przepisy dla kierowców. Będzie obowiązkowa tzw.”jazda na suwak” oraz „korytarze życia”. Dowiedz się na czym będą polegać nowe obowiązki!

Z dniem 6 grudnia weszła nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia  „korytarzy życia” i jazdy „na suwak”.

Wchodzące w życie przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch sytuacjach. Pierwsza, gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów, a druga, gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego.

 

Jazda tzw. „korytarzem życia” ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Natomiast jazdy „na suwak” mają zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

 

Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

 

Przypominamy, że dotychczas jazda na tzw. suwak była wyłącznie elementem kultury. To od dobrej woli kierowcy zależało, czy będzie praktykował tę metodę.

 

 

ZOBACZ TEŻ:PIJANA kobieta MOLESTOWAŁA mężczyzn w pociągu! NAGRANIE w sieci bije REKORDY! [FILM]

 

 

Policjanci apelują do kierowców o dokładne zapoznanie się z przepisami – zarówno jeśli chodzi o jazdę „na suwak”, jak i tworzenie tzw. korytarza życia.

 

 

Źródło:gazetaprawna/pixabayKomentarze