Użytkowników hulajnóg czekają zmiany. Już 20 maja wchodzą przepisy, które dotyczą między innymi prędkości tych pojazdów. Ograniczony zostanie też wiek, od którego można korzystać z hulajnów.
Tylko drogą dla rowerów
Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym, osoba kierująca hulajnogą będzie mogła poruszać się nią jedynie po drodze dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. Dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć mieć kartę rowerową, prawo jazdy AM, A1, B1 lub T. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, mogą jeździć hulajnogą tylko w strefie zamieszkania i to pod opieka osoby dorosłej. Specjaliści od transportu drogowego uważają, że te przepisy są pewnym kompromisem i przyniosą równowagę w relacjach. O ewentualnych wadach przepisów, będziemy mogli mówić po upływie co najmniej 6 miesięcy.
Wyjątki od reguły
Jeśli nie ma drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, to kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł skorzystać z jezdni, po której można się poruszać z prędkością nie większą niż 30 km/h. Jednak również na takiej drodze nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h. Wyjątkowo będzie można poruszać się hulajnogą po chodniku lub drogą dla pieszych, jeśli jest usytuowany wzdłuż jezdni. Będzie to możliwe tylko w przypadku, gdy nie ma wydzielonej na jezdni drogi dla rowerów. Wówczas po chodniku będzie można jechać z prędkością zbliżoną do ruchu pieszego.
Posypią się mandaty?
Użytkownicy hulajnów będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszemu. Najwyższe mandaty w wysokości od 300 do 500 zł, będzie można otrzymać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie kierowania pojazdem innym niż mechanicznym. Kierujący hulajnogą, który będzie znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków, też zostanie ukarany mandatem.
Źródło: Wirtualne Media
Zdjęcia: Pexels