Nowy most w Stanach nosi nazwę po polskim bohaterze. SPRAWDŹ o kogo chodzi

Most łączy zamieszkany przez Polaków Greenpoint z Maspeth w dzielnicy Queens, gdzie także osiedli Amerykanie polskiego pochodzenia. To między innymi dzięki ich zabiegom most zachował oryginalną nazwę. W Nowym Jorku otwarto w czwartek nowy Kosciuszko Bridge (Most Kościuszki).

 

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo przybył na otwarcie mostu samochodem prezydenta Franklina Delano Roosevelta – packardem z 1932 roku. Wyraził uznanie dla projektantów i budowniczych mostu. Nauczył się wymawiać nazwisko Kościuszki i wskazywał na zasługi bohatera obu narodów. Nawiązywał też do przyjaźni amerykańsko-polskiej.

 

We wcześniejszych wystąpieniach Cuomo podkreślał, że nowy most jest pierwszym dużym mostem powstałym w Nowym Jorku od ponad 50 lat. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski nazwał w rozmowie z PAP otwarcie mostu wydarzeniem wyjątkowo ważnym także dla Polaków. Most Kościuszki łączy bowiem dzielnice, w których mieszka społeczność polonijna.

 

„Kosciuszko Bridge nie kojarzył się przez wiele lat pozytywnie nowojorskim kierowcom. Było tam bardzo dużo problemów, korki, przestoje. Z tym pięknym nowym mostem nastąpi zupełnie nowe otwarcie. Kościuszko i most zaczną się Amerykanom jednoznacznie pozytywnie kojarzyć. Jest to wspaniała inwestycja”.

 

Wyraził też zadowolenie z tego, że gubernator Cuomo w piękny sposób podkreślił wagę przyjaźni polsko-amerykańskiej i wkładu Tadeusza Kościuszki w tę przyjaźń.

 

Pośród kilkuset gości zaproszonych na otwarcie mostu byli polonijni harcerze, a także Polonusi z krakowskich i góralskich strojach.

 

Mostem będzie przejeżdżać dziennie ok. 200 tys. ludzi (150 tys. pojazdów). Budowa kosztowała 555 milionów dolarów. Nowy Most Kościuszki zastępuje most o tej samej nazwie oddany do użytku w 1939 roku. Był on obliczony na zaledwie 10 tys. samochodów dziennie. W przyszłości most będzie się składał z dwóch bliźniaczych części. Pierwsza, przekazana do użytku tymczasowo, ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Po wybudowaniu do roku 2020 drugiej części most będzie miał w sumie dziewięć pasów ruchu.

 

Nowy Kosciuszko Bridge ma łącznie niemal dwa kilometry długości i ok. 31 m szerokości. Cała konstrukcja składa się z przebiegających nad ulicami podjazdów, łączników oraz ok. 350-metrowego przęsła głównego. Autorem projektu jest firma HNTB, a wykonawcami SKANSKA-KIEWIT-ECCO.

 

Niezależnie od wyzwań stojących przed projektantami i budowniczymi punktem spornym stała się trudna do wymówienia dla Amerykanów nazwa „Kościuszko”. Pojawiały się alternatywne propozycje, w tym „K – Bridge”, lub użycie inicjałów „TK”. Przeciw zmianom protestowali przedstawiciele Polonii.

 

„Sam gubernator przyznawał, że nie potrafi wymówić słowa Kościuszko, ale zadecydował, że oryginalną nazwę trzeba uszanować, że to jest polski rejon”.

 

PAP
kd

Komentarze