Nowy objaw COVID-19? Sprawdź czy nie dotyczy to ciebie!

Wydawało się, że znamy już wszystkie objawy i powikłania COVID-19, jednak naukowcy wciąż donoszą o nowych skutkach tej choroby. Tym razem informują o kolejnym zaskakującym objawie. Problem ten dotyczy głównie osób, które przeszły tzw. długi COVID-19.

Do tej pory znaliśmy objawy takie jak zmęczenie, duszność, kaszle, ból stawów i ból w klatce piersiowej. Teraz okazuje się, że osoby, które ozdrowiały z choroby zgłaszają nowy problem. Chodzi o wypadanie zębów i nadwrażliwość dziąseł.

Takie doniesienia potwierdzają także stomatolodzy, którzy przyznają, że obserwują takie przypadki u swoich pacjentów. Wciąż jednak nie ma oficjalnych badań naukowych, które wskazują, że koronawirus negatywnie wpływa na zęby.

Bardzo rzadko zdarza się, żeby zęby wypadały bez konkretnej przyczyny.

– tłumaczy dr David Okano, periodontolog z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City.

Ze świata wciąż dochodzą informację o problemach z uzębieniem ozdrowieńców.

Moje 12-letnie dziecko po prostu straciło stałego zęba. Wygląda na to, że 9 miesięcy po przechorowaniu COVID-19 doszło do jakiegoś uszkodzenia.

– napisała na Twitterze mama chłopca, Diana Berrent

Obecnie prowadzi się wile badań, które mają na celu zbadanie przyczyn takiego stanu rzeczy.

Badamy niektóre z objawów, z którymi pacjenci zmagają się przez wiele tygodni po wyzdrowieniu z COVID-19, w tym również problemy stomatologiczne m.in. utrata zębów, jakie zgłaszają pacjenci

– tłumaczy w rozmowie z „New York Times” dr Wiliam W. Li, prezes i główny lekarz Angiogenesis Foundation, organizacji non-profit zajmującej się badaniem stanu i chorób naczyń krwionośnych.

Choroby dziąseł mogą rozwijać się na skutek innych stanów zapalnych w organizmie, na przykład tych, które utrzymują się po ciężkim przebiegu COVID-19

– komentuje z kolei dr Michael Scherer, protetyk z Sonora w Kalifornii.

ZOBACZ TAKŻE: Od teraz nakaz noszenia maseczek w zakładach pracy. Nowe regulacje dotyczące pandemii COVID-19!

Wciąż jeszcze czekamy na oficjalne doniesienia w tej sprawie, jednak wygląda na to, że mamy do czynienia z nowym objawem COVID-19, który coraz częściej pojawia się u ozdrowieńców.

Źródło: 02.pl

 

 Komentarze