Nowy ranking zaufania. Kto zyskał?

Pracownia IBRiS przeprowadziła dla Onetu kolejny sondaż badający zaufanie do polityków. Po kilku miesiącach na pozycję lidera wrócił Andrzej Duda. Dobry wynik zanotowali także Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia, a najwyższym wzrostem zaufania może pochwalić się Krzysztof Bosak.

 
Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajął Andrzej Duda. Zaufanie deklaruje mu 50 proc. badanych – to wzrost o 8,7 p.p. w porównaniu do początku czerwca. Urzędujący prezydent pierwszy raz od marca tego roku stanął na czele zestawienia.
 
Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Morawieckiemu. Premier może liczyć na zaufanie 47,1 proc. respondentów (wzrost o 0,3 p.p.).
 
Trzecie miejsce zajął Rafał Trzaskowski. Kandydat na prezydenta cieszy się zaufaniem 43,6 proc. badanych, co oznacza wzrost o 6.4 p.p. w porównaniu do sondażu sprzed miesiąca.

 

Tuż za podium uplasował się Szymon Hołownia (ufa mu 43 proc. respondentów, wzrost o 9,2 p.p.). Kolejne miejsce zajął obecny minister zdrowia, Łukasz Szumowski, który regularnie notuje spadki w rankingu. W lipcu już tylko 38,3 proc. deklaruje mu zaufanie (spadek o 4,1 p.p.).

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Jarosław Kaczyński (36,7 proc.), Zbigniew Ziobro (32,9 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (31,7 proc.), Donald Tusk (31,3 proc.) oraz Robert Biedroń (27,7 proc.).

Najwyższy wzrost w rankingu zanotował natomiast Krzysztof Bosak. Polityk Konfederacji uzyskał aż o 12,2 p.p. wyższe zaufanie niż w poprzednim miesiącu. Daje mu to w tej chwili 12. wynik w rankingu – ufa mu 25,1 proc. badanych.

 

Komu nie ufają Polacy?

Ranking nieufności otwiera Janusz Korwin-Mikke z wynikiem 72,9 proc. Na podium w tej kategorii znaleźli się jeszcze Robert Biedroń (53,8 proc.) oraz Donald Tusk (52,8 proc.). Największy wzrost nieufności notuje wicepremier Jadwiga Emilewicz – aż o 14,6 p.p więcej niż w czerwcu.

 

ZOBACZ TEŻ:   Kto teraz wygrałby wybory? Sondaż z 5 lipca!

 

źródło: onet.pl

zdjęcie: unsplash.comKomentarze