Jak pokonać nudę? Podpowiadamy, co robić, gdy „nie ma co robić”!

Nasze dzieci bardzo często narzekają na nudę i oczekują, że rodzic zapewni im rozrywkę. Jak temu zaradzić?

Ważne, by sposoby na nudę były nie tylko kreatywne, ale też rozwijające i sprzyjające uczeniu się nowych umiejętności. Dodatkowo, znajdując ciekawe zajęcia dla dzieci – sami możemy się w nie wciągnąć.

 

Czy nuda może być „dobra”?

Eksperci zgodnie uważają, że współcześnie jesteśmy „przebodźcowani” i twierdzą, że nuda powinna być postrzegana raczej jako coś pozytywnego niż negatywnego.

Amerykańska terapeutka Heidi McBain mówi, że nuda jest niezbędna dla dzieci, ponieważ prowadzi do zwiększonej kreatywności i pomaga dziecku rozwijać się w ważny sposób.

 

„Kiedy dziecko się nudzi, uczy się, że musi stworzyć własną zabawę i rozrywkę” – twierdzi McBain – „Dzieci muszą odkrywać swój świat. Muszą uczyć się nowych rzeczy na własną rękę”

 

Kreatywność

Rozwijanie kreatywności to ważna kwestia, ponieważ jest ona kluczem do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. Jeżeli twoje dziecko się nudzi, zamiast dawać mu telefon czy tablet, zadbaj, by bawiło się w mądry i kreatywny sposób.

Istotą kreatywności jest „rozbieżne myślenie”, które według psychologów, „otwiera umysły dzieci we wszystkich kierunkach”.

 

Jak pomóc zwalczyć nudę? Podpowiadamy!

1. Daj dziecku zabawki, które będą rozwijały jego kreatywność

Wiele dzisiejszych zabawek opiera się na znanych postaciach i fabułach. Krzykliwe gry elektroniczne, mogą być zabawne i świetnie pochłaniać czas, ale nie wymagają od dziecka myślenia i ograniczają jego kreatywność. Co to są zabawki kreatywne? Kreatywne zabawki to takie, które uczą, wspierają rozwój i pomagają naszym dzieciom rozwijać swoją wyobraźnię i poznawać otoczenie. Przykłady takich zabawek to różnego rodzaju układanki, gry, klocki, puzzle i zestawy edukacyjne.

 

2. Stwórz dziecku własną przestrzeń do zabawy

Kreatywna przestrzeń to miejsce, czy to w piwnicy czy w garażu, które można wykorzystać nawet na najbardziej „niechlujne” projekty artystyczne. Jeśli przestrzeń w twoim mieszkaniu jest na to „zbyt cenna”, spróbuj stworzyć specjalną tacę do projektów artystycznych.

 

3. Nie poprawiaj dziecka

Jeśli twoje dziecko układa tory kolejowe, które nie przypominają obrazka przedstawionego na pudełku, nie podchodź do niego i nie zaczynaj mu „pomagać”. Może dziecko stworzyło własną ścieżkę, która prowadzi donikąd i to jest ok. Kiedy „poprawiasz” dziecięce kreacje, tłumisz proces twórczy dziecka, zabijasz jego elastyczne myślenie i wprowadzasz koncepcję, że niektóre koncepcje są z natury niepoprawne.

 

4. Uprawiajcie razem sport na zewnątrz

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka – tego małego również. Regularny ruch na świeżym powietrzu promuje zdrowy wzrost i rozwój naszych pociech oraz pomaga zbudować zdrowsze i mocniejsze kości oraz mięśnie. Aktywność fizyczna pomaga nawet w rozwoju lepszych zdolności motorycznych, koncentracji i umiejętności myślenia. Koszykówka, siatkówka, jazda rowerem, pływanie lub piłka nożna – to tylko niektóre z opcji.

 

5. Stwórz rysunek obserwacyjny

Czym jest rysunek obserwacyjny? Rysunek obserwacyjny polega na tym, że dziecko rysuje to, co widzi. Może to być kwiat, osoba, martwa natura, krajobraz lub cokolwiek, co znajduje się w otoczeniu twojego maluszka. Kluczowe jest to, co dziecko widzi przed sobą i jak najbardziej realistyczne odwzorowanie tego przedmiotu.

 

6. Zadbaj o dobre materiały

Kiedy patrzymy na coś z zamiarem narysowania, staramy się patrzeć na tę rzecz „ostrożniej” niż zwykle. Widzimy jej kształty, wzory, perspektywę, kolory, cienie, kontury i sposób interakcji wszystkich szczegółów.

Żeby rysunek w pełni oddawał to, co widzimy przed swoimi oczami, potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. Warto zainwestować w te profesjonalne, jak choćby kredki Polychromos firmy Faber-Castell. Są to najwyższej jakości kredki, przeznaczone dla nawet najbardziej wymagających artystów. Kupić je można na przykład w sklepie biuronimo.pl.

Nie musimy jednak wykonywać rysunku tylko kredkami. Równie dobrze możemy stworzyć go przy użyciu flamastrów czy farbek.

 

7. Niech dziecko umyje samochód mamy lub taty

Dzieci uwielbiają wykonywać zadania, które sprawiają, że czują się dorosłe i potrzebne, a ten pomysł idealnie do tego pasuje. Dodatkową korzyścią jest to, że mama lub tata będą mieli ładny i czysty samochód.

 

8. Zorganizuj imprezę taneczną

Stwórzcie razem listę swoich ulubionych piosenek, a następnie zorganizujcie domowe party. Gwarantujemy, że tańcząc i śpiewając przy swoich ulubionych piosenkach, wasze dzieci bardzo szybko zapomną o nudzie.

 

9. Tor przeszkód

Jeśli masz w domu malucha lub przedszkolaka, będzie on potrzebował twojej pomocy, ale jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, one same poradzą sobie z tworzeniem i pokonywaniem przeszkód. Ruch i świetna zabawa gwarantowane!

 

10. Napisz własną historię

Przygotuj pudełko lub słoik z napisanymi na kartce „podpowiedziami” i powiedz swojemu dziecku, aby wybrało jedną z nich, a następnie opisało jakąś historię. Poproś dziecko, aby zrobiło też zdjęcie na okładkę swojej historii.

 

fot. wsieci24.pl

 

Komentarze