Nudzisz się w czasie pandemii? Sięgnij po te książki! AKCJA #ZOSTAŃWDOMU

Nudzisz się w czasie pandemii? Sięgnij po te książki! AKCJA #ZOSTAŃWDOMU. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość z nas przebywa obecnie w domu. W tym szczególnym okresie zachęcamy was do czytania książek. Opisane niżej książki nie są nowościami, jednak według nas, zasługują na szczególną uwagę. 

Nudzisz się w czasie pandemii? Te książki warto przeczytać!

 

Gabriel Garcia Marquez- Sto lat samotności 

Arcydzieło literatury iberoamerykańskiej, które przyczyniło się do zdobycia przez Marqueza literackiej Nagrody Nobla. W książce poznajemy historię pokoleń rodziny Buendiów, a także miasteczka Macondo. Wszystko dzięki Jose Arcadio Buendii i Urszuli Iquaran, protoplastów rodu oraz założycieli osady. Widzimy jak bardzo kolejni potomkowie podobni są do swych przodków. Z jakimi problemami muszą się zmagać. Każdy z członków rodu dziedziczy cechy przodków, w mniejszym lub większym stopniu. Niektórzy dziedziczą także imię pradziada- Arcadia, co często wiąże się z nieuchronnością losu… W książce rzeczywistość przeplata się z wydarzeniami fikcyjnymi, nierealnymi. Sposób przedstawienia tych wydarzeń jest jednak tak wyjątkowy, że sytuacje wydają się całkiem naturalne. To właśnie realizm magiczny, który Marquez zaraz obok Carpentiera rozsławił w swoich dziełach. Polecam każdemu, kto ma ochotę sięgnąć po literaturę bardziej ambitną i niebanalną.

 

Mariusz Maślanka- Bidul

Wstrząsająca relacja małego chłopca Borysa, który w wieku dziesięciu lat oddany zostaje do domu dziecka, ze względu na ciężką sytuację rodzinną (pogłębiającą się patologię). Lektura bardzo trudna, zostawiająca ślad w pamięci. Na pewno nie da się przejść obok niej obojętnie. W książce dowiadujemy się jakim traumatycznym przeżyciom poddawani są wychowankowie domów dziecka, w tym nasz główny bohater Borys. Opisuje on w formie listów swoje doświadczenia, przemyślenia czy plany na przyszłość. Maślanka użył w „Bidulu” dość drastycznego języka, oraz w brutalny sposób opisał historie podopiecznych domu dziecka.

 

 

Zdjęcie: Pixabay, Youtube

Zobacz także: Chciała powtórzyć scenkę z reklamy! Jej nagranie stało się hitem Internetu!Komentarze