Obcokrajowcy podejrzani o TERRORYZM – Śląska prokuratura umorzyła śledztwo

Śledztwo w sprawie dwóch obcokrajowców z Afryki Północnej, zatrzymanych w związku z ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym podczas organizowanych w Polsce w ubiegłym roku Światowych Dni Młodzieży, zostało umorzone. 

 

Według pierwszych informacji dwóch mężczyzn z Afryki Północnej miało styczność z materiałami wybuchowymi, jednak późniejsze badania to wykluczyły. Mężczyźni nie usłyszeli zarzutów, a postępowanie zostało umorzone ze względu na brak danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przez nich przestępstwa.

 

Do zatrzymania doszło w lipcu ubiegłego roku podczas Światowych Dni Młodzieży.  Zatrzymano, następnie aresztowano Irakijczyka, podejrzanego o posiadanie śladowych ilości materiałów wybuchowych. Śledztwo w jego sprawie prowadzi łódzka prokuratura.

 

Na początku sierpnia ubiegłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w wywiadzie telewizyjnym, że w związku ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym podczas ŚDM poza Irakijczykiem służby zatrzymały też Tunezyjczyka i Algierczyka. Ich sprawę prowadził śląski wydział Prokuratury Krajowej.

 

„Zatrzymanie nastąpiło z uwagi na to, że specjalne urządzenie wskazywało na to, że panowie ci mieli jeszcze dodatkowo styczność z materiałem wybuchowym.” Powołani w tej sprawie biegli z laboratorium kryminalistycznego bardzo szybko wykluczyli jednak, by zatrzymani mieli cokolwiek wspólnego z tworzeniem ładunków wybuchowych. Mężczyźni zostali zwolnieni przed upływem 48 godzin.

 

 

źródło: PAP

fot.: shutterstock

KGKomentarze