Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o obniżeniu podatku dochodowego dla osób prawnych.
Zgodnie z planem CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw miałby zostać obniżony do 15%. Dzisiaj natomiast wynosi on 19%. Jeśli posłowie zaakceptują nowelizację, to przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2017 roku.
Jeśli zmiany wejdą w życie, to nowa stawka CIT będzie dotyczyć tak zwanych małych podatników. Są to przedsiębiorcy, których wartość przychodu ze sprzedaży (razem z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 miliona euro. Rozwiązanie to obejmie też podatników dopiero zaczynających działalność, a z preferencyjnej stawki nie skorzystają podatkowe grupy kapitałowe.
Według Centrum Infromacyjnego Rządu z niższej stawki CIT będzie mogło skorzystać nawet 90% podatników, czyli około 400 tysięcy firm. Rządowe wpływy z tytułu podatku CIT miałyby zmaleć o 270 mln złotych rocznie, ale straty byłyby zrekompensowane dodatkowymi dochodami będącymi efektem uszczelnienia systemu podatkowego.
BR