Obowiązkowa szczepionka na koronawirusa? Mateusz Morawicki zabrał głos

Koncern farmaceutyczny Pfizer we współpracy z firmą BioNTech SE poinformował o wynalezieniu szczepionki na koronawirusa. Według badań ma mieć ona 90% skuteczności. Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przekazał do publicznej wiadomości, kiedy może ona być dostępna w Polsce oraz czy będzie obowiązkowa.

 

Obecnie cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. W niektórych państwach sytuacja jest wyjątkowo poważna. Wobec tego naukowcy desperacko poszukują szczepionki na koronawirusa. O wynalezieniu jej poinformował amerykański koncern Pfizer. Ma ona mieć 90% skuteczności i jej produkcja w 2021 r. może sięgnąć nawet 1,2 mld dawek.

 

W poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki odniósł się do tych informacji. Poinformował on, iż Polska w sierpniu przystąpiła do unijnego porozumienia w sprawie szczepionek przeciwko wirusowi z Wuhan.

 

Mateusz Morawiecki stwierdził podczas konferencji prasowej, że chciałby, aby szczepionka znalazła się w naszym kraju już na wiosnę. „Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek. Pewnie nastąpi to wiosna przyszłego roku. Chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne kraje UE i dostaniemy je w tym samym czasie”.

 

Szef polskiego rządu poinformował również, że ewentualne szczepienia mają być dobrowolne.

 

„Miejmy na uwadze, że to sprawa, która będzie dotyczyć każdego Polaka – każdego Polaka, który będzie chciał się zaszczepić. W pierwszej rzeczywiście kolejności najbardziej mi zależy na tych naszych najsłabszych, na tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy: na naszych mamach, ojcach, dziadkach i babciach i oczywiście na pracownikach służby zdrowia i służb mundurowych, którzy tyle z siebie dają” – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: You Tube/ Kancelaria Premiera (zrzut ekranu)Komentarze