OCZY mówią czy jesteś chory na KORONAWIRUSA. Oto objawy, które mogą niepokoić

OCZY mówią czy jesteś chory na KORONAWIRUSA. Oto objawy, które mogą niepokoić

Doskonale wiemy już, że koronawirus SARS-CoV-2 może dawać szereg bardzo konkretnych objawych – suchy kaszel, gorączka, bóle mięśni i stawów. To te najpopularniejsze, o których słyszał każdy. Ale poza tym choroba COVID-19 może objawiać się wieloma niespecyficznymi objawami. Niektóre z nich mogą dawać oczy. 

Oczy to dla wielu ludzi jeden z najważniejszych organów i zmysłów ciała. Ich stan często może świadczyć o ogólnym poziomie zdrowia całego organizmu. W wypadku choroby COVID-19 również w oczach mogą powstawać pewne zmiany, które łatwo przeoczyć lub pomylić, ale które mogą wiązać się właśnie z zakażeniem koronawirusem WHO wpisało niedawno ten objaw do oficjalnego raportu dotyczącego pandemii.

 

Chelsey Earnest, pielęgniarka pracująca w domu opieki w Kirkland zauważyła, że pacjenci z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mieli poza kaszlem, gorączką i dusznościami jeszcze jeden bardzo charakterystyczny objaw. Mianowicie ich oczy były bardzo mocno przekrwione – zupełnie jak przy zapaleniu spojówek. 

 

ZOBACZ TEŻ: Czy lato zahamuje pandemię koronawirusa? Naukowcy nie mają dobrych wieści

 

„Mieliśmy pacjentów, u których czerwone oczy były jedynym objawem, jaki zauważyliśmy, a potem trafiali do szpitala i umierali”

– powiedziała pielęgniarka.

 

Ostrzeżenia te potraktowała bardzo poważnie Amerykańska Akademia Okulistyki, która zaczęła ostrzegać i uczulać okulistów na objaw zaczerwienienia wokół oczu i samych oczu.

 

Z raportu WHO wynika jednak, że zapalenie spojówek to bardzo rzadki objaw COVID-19, który występuje u około 0,8%. Dlatego jeśli nasze oczy są zaczerwienione to nie warto panikować, ale lepiej obserwować swój stan zdrowia.Komentarze